1

Повідомлення про прийняття на роботу: з 5 січня за новою формою!

(Коментар до постанови КМУ від 28.12.2021 р. № 1392)

З 5 січня 2022 року (день набрання чинності коментованою постановою) діє нова форма, за якою слід повідомляти про працевлаштування фізосіб. Новоспечений документ навіть іменується трохи інакше — Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту (далі — Повідомлення). Дещо оновили і правила його подання. Розповімо, на що звернути увагу.

Основна місія нововведення в тому, що форма слугуватиме не тільки для відображення укладених трудових договорів, а й для інформації про укладені гіг-контракти резидентами Дія Сіті. Відповідне зобов’язання на останніх покладено ч. 1 ст. 23 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” від 15.07.2021 р. № 1667-IX.

Для роботодавців алгоритм заповнення Повідомлення майже не змінюється. З’явилася лише додаткова графа — для зазначення УНЗР (унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі). Але до нас надійшло вже чимало запитань від стурбованих читачів: невже тепер потрібно включати до Повідомлення і фізосіб-ЦПДшників? Таке занепокоєння викликав спеціальний код категорії особи “4” — працівники на підставі цивільно-правових договорів (його наведено в примітці для заповнення графи 5 Повідомлення). Відповідаємо: ПОДАВАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ У РАЗІ УКЛАДЕННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДОГОВОРІВ НЕ ПОТРІБНО! Законодавство цього не вимагає! Наразі для звичайних роботодавців передбачено обов’язок повідомляти тільки про ТРУДОВІ договори (ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України). Та й у тексті оновленої постанови № 4131 про подібну необхідність — анічичирк. Те, що в бланку є код категорії особи для ЦПДшників, аж ніяк не зобов’язує фіксувати такі дані! Можливо, цю ознаку передбачили на перспективу і незабаром планується впровадити подібну необхідність? А може це просто забаганки тих, хто готував нову форму? Та наразі на цей код просто не зважаємо!

Також зокремте увагу: подання Повідомлення суто у паперовій формі уже неможливе (як це раніше передбачалося для відображення прийняття не більше 5 осіб). Надсилати документ слід засобами електронного зв’язку з використанням кваліфікованого сертифіката електронного підпису. А якщо у працедавця для цього немає технічної можливості, прийматимуть паперовий звіт разом із копією в електронній формі (наприклад, на флешці).

Тамара ПРОЩИНА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”

1 Постанова КМУ “Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту” від 17.06.15 р. № 413.