1

Підприємець — ювелір: нюанси повернення “карткових” грошей

ФОП здійснює роздрібну торгівлю ювелірними виробами. Покупець придбав золотий ланцюжок вартістю 6000 грн, розрахувавшись платіжною карткою, а наступного дня прийшов його повернути.



Як провести розрахункову операцію видачі коштів через РРО?



Запитання з редакційної пошти



ВІДПОВІДЬ: Вирішення проблеми слід розглядати у двох аспектах.



По-перше: Щодо повернення “дорогоцінного” товару. Ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, у т.ч. органогенного утворення, та напівдорогоцінного каміння включені до Переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затвердженого постановою КМУ “Про реалізацію окремих положень Закону України “Про захист прав споживачів” від 19.03.94 р. № 172. Тому ФОП має право не приймати золотого ланцюжка від споживача. Щоб уникнути спорів із ним, ще на етапі купівлі товару споживача потрібно попередити про відсутність безумовного права повернення ювелірного виробу на основі законодавчо встановлених норм. Це не означає, що зі споживачем ФОП повинен проводити бесіду — достатньо розмістити на видному місці (наприклад, у куточку покупця) інформаційне оголошення з посиланням на вищезгадану постанову КМУ. А прочитає його споживач чи ні — ФОП  за це не відповідає.

Але якщо ФОП не проти прийняти назад ювелірний виріб (це ж не зубна щітка чи натільна білизна), він може це зробити за умови, що не пошкоджена пломба з ярликом пробірного контролю та за наявності розрахункового документа — касового чека РРО за ф. № ФКЧ-1 (додаток 1 до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13), який ФОП видав споживачу під час продажу. Себто ФОП має діяти відповідно до вимог ст. 9 Закону України “Про захист прав споживачів” від 12.05.91 р. № 1023-ХІІ, котра регулює повернення товару належної якості.

По-друге: Щодо проведення розрахункової операції. Відповідно до абз. 6 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР розрахункова операція при поверненні товару, придбаного із застосуванням платіжної картки, — це оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Таке перерахування відбувається з поточного рахунку ФОПа (попередньо слід провести транзакцію через POS-термінал за допомогою платіжної картки покупця). Під час повернення коштів ФОП повинен провести розрахункову операцію через РРО і видати покупцю фіскальний касовий чек за ф. № ФКЧ-2 (додаток 2 до Положення № 13).

Також нагадаймо: при поверненні товару, вартістю більше 100 грн, ФОП (чи продавець його магазину) повинен скласти акт. У ньому необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар, відомості про товар, суму коштів, призначених для повернення на банківський рахунок покупця, дату та час видачі касового чека за ф. № ФКЧ-1, який підтверджує купівлю товару. Названий акт ФОП повинен зберігати протягом 3 років, підклеївши його до останньої сторінки відповідної КОРО (п. 8 р. ІІІ Порядку № 5471). Про складання акта (з прикладом) і про повернення товару ми розлого писали в газеті Все про бухгалтерський облік № 76 за 2020 р., стор. 7.

А якщо ФОП не застосовує КОРО2, то місце зберігання акта він має визначити самотужки. А куди діватися, якщо Мінфін забув про це розповісти?



1 Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну України від 14.06.16 р. № 547.

2 Про відмову від КОРО читайте в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 111 за 2020 р., стор. 7.



Тетяна СУШАЛЬСЬКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”