“Фінансова реструктуризація” & “досудова санація”: порівняння процедур та особливості оподаткування
Любо спостерігати за тим, як законодавець, вводячи як експеримент у дію певний нормативно-правовий акт, надалі його подовжує. Безсумнівно, таким є Закон про фінансову реструктуризацію, покликаний урегульовувати проблемну заборгованість боржника перед кредиторами в добровільному порядку без залучення державних інституцій таких як суди. Набравши чинності 19.10.16 р., діяв він протягом 3 років від цієї дати, тобто до 19.10.19 р. Проте після отримання позитивних результатів від його роботи у вигляді успішно завершених процедур фінансової реструктуризації з одночасною відсутністю завантаженості державного апарата з їх обслуговування, його дію вирішили пролонгувати ще на 3 роки — до 19.10.2022 р.
Водночас паралельно з процедурою фінансової реструктуризації, задовго до неї та на сьогодні, функціонує подібна до неї процедура санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство (далі — досудова санація), запроваджена вже не чинним Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Проте вона отримала своє продовження в нині діючому Кодексі з процедур банкрутства.
Обидві процедури скеровано, по суті, на фінансове оздоровлення суб’єктів господарювання. Та не останню роль у такій терапії за їх сприяння відіграють також податкові наслідки госпоперацій, що здійснюють у рамках їх правового режиму. Та оскільки Закон про фінансову реструктуризацію ще деякий час попрацює пліч-о-пліч із процедурою досудової санації, то, очевидно, платникам податків не завадить володіти інформацією про їх особливості, а також знати, яку користь вони матимуть для себе.
Богдан ДУТКОВСЬКИЙ,
арбітражний керуючий, адвокат
Список використаних нормативно-правових актів:
- ПКУ — Податковий кодекс України.
- Кодекс про банкрутство — Кодекс України з процедур банкрутства.
- Закон про фінансову реструктуризацію — Закон України “Про фінансову реструктуризацію” від 14.06.16 р. № 1414-VIII.
- Положення про досудову санацію — Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство, затверджене постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.13 р. № 15.
Дякую, Богдану Дутковському, за чіткий перелік для оформлення документів про фінансову реструктуризацію