Орендні поступки у МСФЗ 16: дії у відповідь на пандемію COVID19
Епідемія коронавірусу COVID19 стала справжнім викликом для багатьох підприємств. В Україні, як і в більшості інших країн світу, у березні 2020 року було запроваджено загальнонаціональний карантин, який неодноразово подовжувався і станом на сьогодні він актуальний в адаптивній формі. Звісно, умови ведення бізнесу ускладнились, зріс ризик дефолту контрагентів, дефіцит коштів. Такі обставини мали вплив і на орендні відносини: орендодавці (як в особі держави, так і суб’єктів підприємницької діяльності) вимушені йти на поступки й надавати орендарям пільги щодо орендної плати. У зв’язку із цим Рада з МСФЗ внесла зміни до МСФЗ 16. Про суть цих змін поговоримо далі.
Пандемічні передумови
Негативні економічні наслідки пандемії були очевидними ще на початковому етапі: деяким компаніям узагалі довелося тимчасово припинити свою діяльність та залишитися без грошових надходжень, а більшості — пристосовуватися до дистанційної роботи та шукати шляхи уникнення дефіциту грошових коштів. За цих умов для підприємств різних галузей поширеним стало питання: яких витрат можна уникнути в надскладний час та частково зберегти фінансові ресурси?
Щоб не допустити економії на орендованих активах (наприклад, надомна праця дозволяє відмовитися від частини офісу), орендодавці змушені були йти на поступки. На практиці сума пільги, її терміни є дуже індивідуальними, це сфера взаємовідносин “орендар-орендодавець” у межах кожного окремого договору. Однак наведемо найбільш поширені види поступок (схема 1).
Як обліковувати такі поступки за умов застосування МСФЗ — питання, яке стало актуальним іще у квітні 2020 року, коли набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 30.03.2020 р. № 540-IX, яким, серед іншого, було доповнено підрозділ 10 ПКУ п. 524, що скасовує плату за землю (земельний податок та орендну плату за ділянки державної і комунальної власності). Так, орган місцевого самоврядування в ролі орендодавця надає поступку з орендної плати підприємству, що є орендарем. Що це: модифікація, змінний орендний платіж чи державна допомога? — варіантів було чимало.
Сергій РОГОЗНИЙ,
аудитор, консультант із МСФЗ,
член Ради та керівник Комітету з фінансів та бюджету ФПБАУ
Олена ДЯДЮН,
бухгалтер, IPFM, аспірантка кафедри аудиту ДВНЗ “КНЕУ імені Вадима Гетьмана”, асоційований член ФПБАУ
А як всю статтю почитати???
2020 рік: щоб і вовки ситі, і вівці цілі, і МСФЗ застосовувалося)
Стаття цікава. Вдячна за практичне роз”яснення .