Неправильно обчислили середній заробіток для лікарняного: виправляємо помилки
СИТУАЦІЯ: Помилково бухгалтер неправильно розрахувала в серпні 2020 р. допомогу за листком непрацездатності, завищивши середній заробіток. За цим листком ми в серпні подали заявку до Фонду, одержали фінансування й здійснили виплату. Помилку виявили у вересні 2020 р.
Як виправити таку помилку в розрахунках із Фондом соцстрахування, а також відобразити її виправлення у Звіті з ЄСВ і ф. № 1ДФ? Чи можна стягнути переплату з працівника, а також чи очікують на підприємство якісь фінансові санкції у зв’язку виправленням помилки?
Для виправлення помилки необхідно насамперед перерахувати зайво отриману й виплачену суму допомоги на рахунок Фонду соцстрахування (далі — Фонд), а також письмово сповістити Фонд про суть і причини допущеної помилки. Суму зайво нарахованих лікарняних відображаємо у Звіті з ЄСВ за місяць, у якому помилку виявлено. У ф. № 1ДФ суми зайво нарахованих лікарняних, а також податку на доходи та військового збору відображаємо “згорнуто” разом із доходами й сумами податку і збору за квартал, у якому виправлено помилку. Але це лише один із найбезболісніших варіантів рішення. Про інші поговоримо нижче.
Геннадій ЕЙЧІС,
головний бухгалтер, м. Одеса
Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
- ЦКУ — Цивільний кодекс України.
- КЗпП — Кодекс законів про працю України.
- Порядок № 435 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування, затверджений наказом Мінфіну України від 14.04.15 р. № 435.
- Постанова № 13 — постанова Пленуму ВСУ “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці” від 24.12.99 р. № 13.
- Постанова № 14 — постанова Пленуму ВСУ “Про судову практику у справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками” від 29.12.92 р. № 14.