Розрахунок коригування на зміну кількості
У цьому матеріалі розглянемо особливості оформлення РК, коли сторони вирішують змінити кількість товару, що постачається.
Класичний варіант — це зменшення або збільшення кількості товару/послуги за однією або кількома товарними позиціями без зміни ціни за одиницю. Це може відбутися після відвантаження товару покупцю або отримання від нього передоплати.
Як і в разі зміни ціни, момент погодження сторонами зміненої кількості постачання не буде вихідною точкою для оформлення РК. Орієнтуватися варто на дату “події”, яка настане після зазначеної домовленості. Якщо дотримуватися п. 187.1 ПКУ, то такою подією буде дата отримання доплати від покупця, повернення йому частини авансу або ж дата постачання зміненої кількості товарів/послуг. На неї виписують РК із кодом причини 102 “Зміна кількості”.
Щоправда, коли йдеться про збільшення кількості, то є альтернативний варіант — не оформляти плюсового РК, а скласти нову ПН на постачання додаткових одиниць товару/послуги. Підстави для такого маневру можна віднайти в п. 201.7 ПКУ, який джерелить про оформлення ПН на кожне повне або часткове постачання. У цьому разі ПН складають на дату допостачання товару/послуги або отримання доплати за збільшену кількість товару. Варто підкреслити: податківці саме за такий варіант оформлення нових товарних позицій, яких не було в ПН.
Але в класичному варіанті коригування кількості під час заповнення РК за кожною товарною позицією, за якою змінюється кількість товару/послуги, потрібно заповнити два рядки:
- “мінусовий” — у гр. 7 РК вказують кількість товару/послуги з рядка ПН, що коригується (значення гр. 6 ПН), зі знаком “-“;
- “плюсовий” — у гр. 7 РК зазначають змінену кількість товару/послуги.
Ці два рядки становлять одну групу коригування, тож їм присвоюють однаковий номер групи коригування (гр. 2.2 РК).
Ціновий блок у РК, тобто графи 9 та 10 залишають порожніми, а в графах 13 та 14 всіх рядків автоматично будуть розраховані обсяги постачання та сума ПДВ (з плюсом чи мінусом відповідно).
Приклад 1: 18 серпня 2020 р. платник ПДВ отримав від покупця аванс — 18720 грн (у т.ч. ПДВ — 3120 грн) за 120 чоловічих футболок вартістю 156 грн/шт. (у т.ч. ПДВ — 26 грн). На цю суму складено податкову накладну. Пізніше сторони домовилися про зменшення кількості товару до 100 одиниць і про повернення надлишку авансу покупцю. Кошти повернено 18 вересня і на цю дату оформлено РК. У результаті повернення обсяг постачання зменшився на 2600 грн (без ПДВ), а податкові зобов’язання постачальника — на 520 грн.
Фрагмент заповнення табличної частини такого документа за умовами прикладу 1 наведено в зразку 1.
Зразок 1
РК від 18.09.2020 р. (за умовами прикладу 1)
Аналогічно заповнють РК, та код 102 застосовують у разі нульового коригування — коли кількість одного товару зменшується (але не до нуля — інакше більш підходить код 103 або 104) та одночасно збільшується кількість іншого в межах отриманого авансу. Тоді в РК буде стільки груп коригування, скількох товарних позицій торкнулася зміна кількості.
Приклад 2: Платники ПДВ домовилися про постачання 8 шт. паркових лав вартістю 6000 грн/шт. (у т.ч. ПДВ — 1000 грн) та 5 садових гойдалок вартістю 12000 грн/шт. (у т.ч. ПДВ — 2000 грн). 1 жовтня постачальник отримав 108000 грн передоплати та оформив ПН. 8 жовтня сторони вирішили змінити кількість товару, який планується поставити в межах отриманого авансу, таким чином: збільшити кількість паркових лавок до 10 шт. та зменшити кількість садових гойдалок до 4 шт. Відвантаження зміненої кількості товару відбулося 12 жовтня. На цю дату постачальник оформив РК.
Фрагмент заповнення табличної частини такого документа за умовами прикладу 2 наведено в зразку 2.
Зразок 2
РК від 12.10.2020 р. (за умовами прикладу 2)
Окрім цього, код 102 допомагає здійснити коригування за часткового повернення товару/авансу. Детайлічно про це ми розповіли на стор 34.
Щодо реєстрації в ЄРПН та відображення в декларації з ПДВ, то тут діють аналогічні правила, як і в ситуації з РК на зміну ціни (див. попередній матеріал на стор. 31).
Наталія БОБРИК,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Дякую за приклади в статті. Вони чудово доповнили і розкрили зміст статті.
Дякую! Все все так доходчиво!!!
Дякую.