Якщо після розблокування ПН не вистачає реєстраційного ліміту
ПН вдалося розблокувати після подання пояснень і копій документів, але зараз вона все одно не реєструється, оскільки не вистачає реєстраційного ліміту. Грошей поповнити електронний рахунок теж нема. Зареєструвати ПН за рахунок показника ∑Перевищ не вдалося — спрацьовує обмеження в п. 200-1.9 ПКУ (∑ПДВ < ∑Перевищ – ∑ПЗ + ∑ПопРах). Чекаємо на вхідну ПН.
Скільки в нас є днів, щоб зареєструвати розблоковану ПН без штрафів за несвоєчасну реєстрацію? Як їх рахують, зважаючи на те, що сплив граничних строків зупинявся на певний час?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Це питання недостатньо чітко врегульоване на законодавчому рівні. Хоча неважко спрогнозувати фіскальну логіку: до дати ухвалення рішення про реєстрацію ПН додати кількість днів, що залишалися до спливу граничного строку від дати подання ПН на реєстрацію, і вже потім рахувати прострочення. Обаче, є певні підстави стверджувати, що в такому разі штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН не мають застосовуватися.
Передусім зокремимо: протягом дії карантинного мораторію, себто до останнього календарного дня місяця, у якому Кабмін оголосить закінчення карантину, штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних не застосовуються. Отже, якщо до тих пір ви отримаєте від постачальника вхідну ПН, а з нею й необхідне збільшення реєстраційного ліміту, то можна вважати, що небезпека минула. А якщо недостатня сума реєстраційного ліміту буде отримана пізніше і фактична реєстрація ПН відбудеться вже після закінчення карантину, то ризик застосування штрафних санкцій існує. Адже в п. 1201.1 ПКУ щодо несвоєчасної реєстрації зазначено, що в разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, згідно з п. 201.16 ПКУ, штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до ухвалення рішення щодо відновлення реєстрації таких ПН/РК.
Тож найбільш очевидний варіант — відрахувати, скільки днів залишалося до спливу граничного терміну реєстрації від дня, коли ПН заблокували, і добавити стільки ж днів після дати прийняття рішення щодо відновлення реєстрації ПН. І тільки після цього вже рахувати прострочення для визначення конкретного розміру штрафу за п. 1201.1 ПКУ.
До прикладу, якщо ПН було складено 15 вересня, а скеровано на реєстрацію (і заблоковано) 25 вересня, то до закінчення календарного місяця залишалося ще 5 календарних днів. Якщо рішення про розблокування на підставі поданих пояснень ухвалено 12 жовтня, то граничним терміном реєстрації такої ПН буде 17 жовтня. Починаючи з 18 жовтня і до дати фактичної реєстрації вже рахується кількість днів прострочення.
Утім, можлива й інша, менш фіскальна логіка.
По-перше: Згадаємо, що датою та часом надання ПН та/або РК в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
За п. 19 Порядку № 1246 ПН та/або РК, реєстрацію яких зупинено, реєструється в день настання, зосібна, події прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН та/або РК.
Із цього податківці у підкатегорії 101.18 ЗІР висновили: “Після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної реєструється в ЄРПН тією датою, за якою податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної було надіслано до ДПС з метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції”.
Таким робом, розблоковану ПН реєструють у день набрання чинності рішенням комісії про реєстрацію ПН. Датою реєстрації вважається дата, якою ПН було надіслано до ДПС із метою реєстрації, зазначена у квитанції. І той факт, що на дату такого рішення у платника бракує реєстраційного ліміту, не має нічого переінакшувати, адже на дату, якою ПН було надіслано до ДПС із метою реєстрації, зазначену у квитанції, реєстраційний ліміт у платника був достатній! Інакше СЕА ПДВ узагалі б не підпустила таку ПН до моніторингу.
А забракло реєстраційного ліміту після розблокування саме з причини самого факту блокування, внаслідок якого спрацював показник ∑Перевищ. То за що ж карати платника?
До речі, така логіка усуває будь-яку правову невизначеність щодо розрахунку тривалості прострочення ПН. Адже коли б, врешті-решт, не відбулася фактична реєстрація ПН, вона все одно має вважатися зареєстрованою “тією датою, за якою ПН/РК до податкової накладної було надіслано до ДПС із метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції”.
Звісно, навряд чи можна розраховувати на таку поблажливість із боку податківців, але якщо сума штрафу виявиться значною, то принаймні є шанс спробувати “відбитися” в суді.
Юрій Циганок, сертифікований аудитор, м. Київ
Дякую автору за змістовне тлумачення даного питання