Інвентаризаційна пересортиця: які нестачі можна списати з користю для діла
У консультації ми розглянемо, які нестачі можна перекрити надлишками у формі пересортиці, як це документально оформити та провести в бухгалтерському й податковому обліку.
Що таке пересортиця
Аби поближче познайомитися з пересортицею, передусім треба провести інвентаризацію, завдяки якій заразом і виявити нестачі та надлишки щодо дуже схожих товарів. І якщо це справді пересортиця, до них можна застосувати взаємозалік — списати товар, кількість якого зменшилася, за рахунок збільшення іншого, виявленого в надлишку.
Які саме товари можуть опинитися в пересортиці, описує п. 5 р. IV Положення № 879. Умови такі:
- ідеться про товари однакового найменування;
- надлишки та нестачі виявлено в тотожній кількості;
- надлишки й нестача утворилися за один період і в суто однієї матеріально відповідальної особи.
Усе це означає, що товари настільки схожі, що продавець, комірник або інша особа просто переплутав і випадково продав/відвантажив інший. Відповідно, за документами списано не той товар, якого реально поменшало, а той, який належало відвантажити. Тому на момент інвентаризації виявлено нестачу одного й надлишок іншого — однакової кількості.
Для пересортиці важливо, щоб це була геть невинна помилка матвідповідальної особи, спровокована подібністю товару. Саме тому як пересортицю не зараховують надлишки й нестачі, що виявлені в різних матеріально відповідальних осіб й утворилися в різні періоди.
Проілюструємо на прикладі: цукерки й печиво не можна зарахувати як пересортицю — позаяк найменування різні. А ось переплутати борошно 1 й 2 ґатунку дуже легко, особливо коли його продають на вагу з однакової тари. Такий товар — гідний кандидат на пересортицю за дотримання решти умов.
Але іноді з визначенням міри подібності товару треба поморочитися. На цей випадок рекомендовано затвердити власні правила заліку пересортиці, зафіксувавши їх у розпорядчому документі за підписом керівника. “Узаконити” це самостійно заохочує п. 5 р. IV Положення № 879, який дозволяє міністерствам, іншим органам виконавчої влади встановлювати свій порядок, що має регулювати дилему — за якими групами запасів може допускатися такий залік. Ясна річ, вони мають бути зовнішньо схожі або упаковані в однакову тару в процесі реалізації без розпакування. Але послуговуватися таким порядком, за умови його встановлення, зобов’язані лише підвідомчі підприємства — непідвідомчі мають зарадити собі самі.
Сподіваємося, з нашою допомогою ви будете лускати пересортицю як ті горішки. Безумовно, тут є вузькі місця, котрі потребують професійного судження бухгалтера, яке, цілком імовірно, під час перевірки наразиться на скелю нерозуміння. Та якщо підстелити соломки на кшталт індивідуальної податкової консультації, як по мащеному все мине гладесенько-рівнесенько.
Ірина МИХАЙЛОВА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”