-
Сповіщення: Увесь № 96 за 2020 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Стратегічні галузі промисловості: перспективи росту
Інтерв’ю з Віце-прем’єр-міністром України — Міністром з питань стратегічних галузей промисловості України Уруським Олегом Семеновичем.
Якими галузями та секторами економіки займатиметься Ваше Міністерство?
Сфери відповідальності Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості визначені в положенні, яке у вересні
2020 року було затверджене урядом. Наразі в епіцентрі уваги відомства — оборонна промисловість, літакобудування та ракетно-космічна галузь. Поряд із цим частина державних підприємств, які не належать до визначених сфер, але мають стратегічну важливість, також підпадають під зону відповідальності нашого Міністерства. Адже, наприклад, якщо створюється ракетний комплекс чи бронетехніка, то це тягне за собою залучення цілого спектру підприємств, які працюють у хімічній, металургійній, приладобудівній та інших сферах.
Крім того, військово-технічне співробітництво, державна інвестиційна політика, науково-технічна діяльність, імпортозаміщення та цінова політика у стратегічних галузях промисловості також в юрисдикції Мінстратегпрому.
Які Ви бачите основні завдання Міністерства щодо підтримки та розбудови цих галузей?
Ключовим завданням відомства є формування та реалізація державної промислової політики для розвитку визначених галузей промисловості. При цьому Міністерство не збирається втручатися у госпдіяльність підприємств, а має забезпечити максимальну ефективність роботи залучених до процесу підвищення обороноздатності країни сторін у контексті розбудови стратегічно важливих галузей промисловості.
За планами Міністерства — проведення реформи галузі, зокрема корпоратизація підприємств. На початку буде визначено перелік тих компаній, які залишаться в структурах оборонної промисловості і слугуватимуть осередками, на базі яких створюватиметься новий вигляд ОПК.
Надалі ДК “Укроборонпром” за рішенням Президента України, а потім уряду, має бути ліквідований як юридична одиниця. У країні з’явиться дві холдингові компанії з робочими назвами “Оборонні системи України” та “Аерокосмічні системи України”. Це будуть управляючі компанії.
До складу “Оборонних систем України” увійдуть 5—6 оборонних холдингів, які будуть створені за напрямами діяльності, зокрема, високоточна зброя, радарні системи, суднобудування, спецхімія та боєприпаси, бронетанкобудування та інші.
Своєю чергою, “Аерокосмічні системи України”, крім підприємств Державного космічного агентства, включатиме в себе підприємства авіаційної галузі, які були в юрисдикції “Укроборонпрому”. Врешті нова структура складатиметься з холдингів “Антонов”, “Авіаційні двигуни” (попередня назва) та “Ракетно-космічний центр Південний”, до якого увійдуть уже корпоратизовані підприємства космічного агентства України.
Дві державні холдингові компанії — “Оборонні системи України” та “Аерокосмічні системи України” будуть під юрисдикцією Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості.
Частину акцій холдингів держава може залишити собі, а частину продати інвесторам як у середині країни, так і за кордоном. Таким чином має бути створений нормальний бізнес-клімат, який надалі забезпечить ефективне функціонування оборонної промисловості України. Загалом ця трансформація розрахована на кілька років.
Чи плануєте Ви ініціювати зміни в оподаткуванні підприємств, що належать до стратегічних галузей економіки?
Пріоритетом для відомства є створення сприятливих умов для розвитку вітчизняних стратегічних галузей промисловості. Це в тому числі відноситься до питань вдосконалення податкового законодавства. Із важливих змін це, наприклад, зменшення ПДВ для придбання промислового обладнання, як вітчизняного, так і імпортного, яке використовуватиметься для організації виробництва на промислових підприємствах країни. Є ще низка й інших ініціатив, однак це те питання, яке потребує обговорення з міністерствами та відомствами для узгодження з показниками державного бюджету.
Які ще зміни в законодавстві вважаєте необхідними для підприємств стратегічних галузей економіки?
Для повноцінної реалізації запланованих реформ необхідно прийняття спільно з парламентом низки законів, які забезпечать виконання визначених планів, серед них — “Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності” та “Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України”. Надалі ухвалення Законів “Про порядок здійснення іноземних інвестицій у суб’єкти господарювання, що мають стратегічне значення для національної безпеки України” та “Про особливості корпоратизації підприємств ракетно-космічної галузі”.
Є ще низка документів, однак це той мінімум, який потрібно зробити для старту. Без прийняття цих законів ми не зможемо ефективно рухатися далі в напрямку реформування стратегічних галузей промисловості України.
Дозвольте подякувати Вам за змістовну розмову та побажати успіхів у розбудові високорозвинутих промислових секторів економіки.