Послуги єдиннику — оплата від загальносистемника: чи є шанс зберегти прописку у 2 групі
Я — єдинник 2 групи, надаю послуги з ремонту автомобілів. Наприкінці вересня 2020 р. ремонтував мікроавтобус підприємцеві на єдиному податку. Однак розрахунки за виконану роботу за нього здійснила його страхова.
З огляду на те, що страхова компанія апріорі не може бути єдинником, то чи виникає в мене ризик сплатити з таких доходів 15% та із січня 2021 року злетіти з єдиного податку?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Усе залежить від того, хто виступає замовником ваших послуг із ремонту автомобілів. Якщо це фізособа-єдинник, чий транспорт ви ремонтували, то остерігатися нічого. Ви не порушили правила роботи у 2 групі єдинників. А коли вже так, то плата за ремонт буса єдинника ввійде в доходи, що обкладаються єдиним податком за стандартною (не підвищеною) ставкою, а ви не втратите права й надалі застосовувати спрощенку. Чому це так і чим документально обґрунтувати правильний статус замовника?
Отже, пп. 2 п. 291.4 Податкового кодексу України (далі — НКУ) дозволяє ФОП у 2 групі провадити госпдіяльність із надання послуг населенню або юрособам і ФОП на єдиному податку. Надання послуг платникам податку на прибуток і ФОП на загальній системі оподаткування спричинить у бідолахи-другогрупника необхідність сплатити з доходів від такої діяльності єдиний податок за ставкою 15%. Окрім того, у наступному кварталі він уже не зможе працювати на спрощенці й муситиме стати загальносистемником.
Невтішна перспектива, чи не так? Але вона не для вас. ПКУ говорить про здійснення госпдіяльності з надання послуг. Тобто закон передбачає факт надання послуг для певного кола замовників. Особи, які їх оплачують, такими можуть і не бути. От у вашому випадку ми вважаємо, що замовником послуг був якраз ФОП-єдинник, а страхова компанія, виконуючи свої договірні зобов’язання перед застрахованою особою, лише платила за них. У підсумку підприємець надавав послуги єдинникові, тож і не порушував умов роботи у 2 групі платників єдиного податку.
Розібравшись із цим, залишилося пояснити, як документально підтвердити правильний юридичний і податковий статус замовника послуг.
З документальним підтвердженням факту надання послуг ФОП-єдиннику все досить просто. Якщо укладали письмовий договір на надання послуг із ремонту автомобіля, то це прописані в ньому дані про одну з його сторін — замовника. У вищезгаданому пункті договору обов’язково фігуруватимуть ПІБ та підприємницький статус замовника. За відсутності договору інформацію про замовника дадуть Акт передавання-приймання колісного транспортного засобу, його складових частин (систем) для надання послуг технічного обслуговування та ремонту, форму якого наведено в додатках 2 і 3 до Правил надання послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.14 р. № 615, рахунок-фактура та наряд-замовлення про надання послуг із технічного обслуговування та ремонту колісного транспортного засобу.
Про податковий статус (єдинник чи загальносистемник) замовників — фізосіб або юросіб-підприємців — жоден із названих вище документів не розкаже. Та й це не біда. Інформацію про податковий статус замовника (ФОПа чи юрособи) на момент складання й підписання зазначених вище документів підкажуть дані Реєстру платників єдиного податку.
Як бачите, у скрупульозного підприємця завше є можливість підтвердити правильну категорію замовників послуг, оплачених страховою. Важливо лишень зберегти названі вище документи. І тоді вислів з вуст контролерів: “Хто платить, той і замовляє музику” — можна легко спростувати. Принаймні, так буде в розглянутому випадку.
Андрій ХУСІД,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Дякую за роз’яснення, в мене схожа ситуація.
дуже цікаве питання та розгорнута відповідь .дякую
Дякую. мені допомогла ця стаття.
Галина
Дякую за грунтовне розяснення!
дякую,стаття актуальна
Дякую за розгорнуту відповідь на питання
Статья полезная и актуальная
Дякую,стаття актуальна
Дякую за роз”яснення .Дуже актуально
Дякую! Пояснення змістовне і зрозуміле!
Дякую, дуже гарне пояснення.
Дякую, дуже доступно та фахово викладено!
Саме така операція з єдинниками часто зустрічається. Дякую за роз’яснення.
Дякую допомогли у моїй ситуації .як завжди рятуєте.
цікаво, дякую, що даєте розвиватись
Дякую, цікаво та корисно
Досить ґрунтовно!
Дякую за змістовну консуцльтацію