Зарплата за рахунок “білих” чайових: як платити офіціанту з виручки
Під час поїздок країною у справах багато разів довелося почути від адміністраторів та бухгалтерів ресторанів і кафе одне й те саме запитання: чи можна оформити офіціантів на роботу так, аби вся їхня зарплата формувалася за рахунок “білих” чайових (закладені в меню) та додатково певного відсотка від виручки за зробленими через низ замовленнями? Насамперед цікавила ситуація, коли як такого окладу (тарифної ставки) в офіціантів немає, а зарплату підприємство нараховує за рахунок “білих” чайових. Питання цікаве, тож рішення прийнято миттєво — готуємо статтю. Вивчайте та застосовуйте на практиці.
Василь ЦИГАНЕНКО, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. КЗпП — Кодекс законів про працю України.
2. ПКУ — Податковий кодекс України.
3. Закон про оплату праці — Закон України “Про оплату праці” від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.
4. Спрощений План рахунків — спрощений План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств, затверджений наказом Мінфіну України від 19.04.01 р. № 186.
5. Інструкція зі статистики зарплати — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. № 5.
6. Методрекомендації № 186 — Методичні рекомендації щодо оплати праці працівників малих підприємств, схвалені наказом Мінпраці та соцполітики України від 13.08.04 р. № 186.