МСБО (IAS) 36 “Зменшення корисності активів”
(Частина 3)
Навігатор допоможе читачеві зорієнтуватися в основних положеннях міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Він містить найбільш суттєву інформацію зі Стандарту. Сьогодні ми продовжуємо серію публікацій навігатора, присвячених МСБО (IAS) 36. До вашої уваги третя частина (частини 1 і 2 див. у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 82 за 2020 р. на стор. 18 і № 83 за 2020 р. на стор. 28 відповідно).
Навігатор МСФЗ. Випуск 20
Визнання та оцінка збитку від зменшення корисності (§§ 58—64)
Балансову вартість активу зменшують до його СОВ, тільки коли СОВ менша за його балансову вартість. Таке зниження є збитком від зменшення корисності (§ 59).
Збиток від зменшення корисності визнають негайно в прибутку чи збитку, якщо тільки актив не обліковують за переоціненою вартістю відповідно до інших стандартів. Збитки від зменшення корисності переоціненого активу обліковують як зменшення переоцінки і визнають у складі іншого сукупного доходу настільки, наскільки збитки від зменшення корисності не перевищують суми приросту вартості від переоцінки цього активу (§§ 60, 61).
Якщо сума оцінки збитків від зменшення корисності більша за балансову вартість активу, до якого вони належать, необхідно визнати зобов’язання, тільки якщо цього вимагає інший стандарт.
Після визнання збитків від зменшення корисності (§§ 63, 64):
- амортизаційні відрахування щодо активу
коригують у майбутніх періодах, щоб розподілити переглянуту балансову вартість активу за вирахуванням його ліквідаційної вартості на регулярній основі протягом решти строку його експлуатації; - будь-які відповідні відстрочені податкові активи чи зобов’язання визначають, відповідно до МСБО 12, шляхом порівняння переглянутої балансової вартості активу з його податковою базою.
Ольга БУЛГАКОВА, експерт із бухгалтерського обліку
та оподаткування