Бліц-відповідь: паливний акциз
Реєстрація акцизного складу пересувного
Підприємство — платник акцизного податку надало в оренду бензовоз іншій юрособі. Хто повинен реєструвати акцизний склад пересувний?
ВІДПОВІДЬ: Статтею 800 Цивільного кодексу України встановлено: орендар самостійно здійснює використання транспортного засобу у своїй діяльності. Тобто після передачі бензовоза в оренду орендодавець не втручається в його використання орендарем. Якщо орендар є платником акцизного податку й перевозитиме бензовозом пальне, реєстрацію транспортного засобу як акцизного складу пересувного здійснюватиме він. Адже орендар стане розпорядником такого складу відповідно до пп. 14.1.2241 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).
Періодичність подання Довідки 2
Чи потрібно подавати Довідку 2 у вихідні дні, коли, на відміну від акцизних складів, бухгалтерія підприємства не працює?
ВІДПОВІДЬ: Форма так званої Довідки 2 (Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального) встановлена наказом Мінфіну України “Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів — лічильників рівня пального у резервуарі” від 27.11.18 р. № 944. Цей наказ розроблено на виконання пп. 230.1.3 ПКУ, яким встановлено, що розпорядники акцизних складів зобов’язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, у які акцизний склад не працює) формувати дані, які подаються у вигляді Довідки 2, у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °C. Той факт, що бухгалтерія підприємства у вихідні дні не працює, для адміністрування обігу пального не має жодного значення.
Який штраф встановлено за неподання Довідки 2?
ВІДПОВІДЬ: Підпунктом 1281.3 ПКУ встановлено, що в такому разі суб’єкту господарювання загрожує штраф у розмірі 1000 грн за кожну неподану Довідку 2.
Сплата акцизного податку з непідакцизного палива
Асфальто-бетонний завод працює на непідакцизному пічному паливі. Чи повинні ми платити акцизний податок при його власному споживанні?
ВІДПОВІДЬ: Усе залежить від умов споживання такого палива.
Пунктом 215.1 ПКУ встановлено перелік підакцизних товарів. Відповідно до абз. 4 цього пункту до них належить не тільки пальне в значенні пп. 14.1.1411 ПКУ, а й товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння (із запалюванням від стиснення, з іскровим запалюванням, із кривошипно-шатунним механізмом).
Увага! Коди цих товарів (продукції) ведлуг1 з УКТ ЗЕД у пп. 215.3.4 ПКУ не зазначені2. Лише факт використання в двигунах внутрішнього згоряння має “акцизні” наслідки. Якщо таке використання відбулося, то, згідно з приміткою до пп. 215.3.4 ПКУ, товари (продукція), що використані як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв із двигунами внутрішнього згоряння, обкладаються за ставкою акцизного податку 213,5 євро за 1000 л.
Що таке скретч-картка на пальне?
ВІДПОВІДЬ: У класичному випадку скретч-картка — це картка (як правило, із пластику) із нанесеною на неї під захисним непрозорим шаром певною секретною інформацією. Скретч-картки зазвичай використовуються для зберігання кодів доступу до передплачених послуг (ІР-телефонії, підключення до мережі Інтернет) і миттєвої лотереї. Останнім часом вони використовуються й у сфері роздрібної торгівлі пальним (на автозаправках). Але тут вони використовуються так само, як талони на пальне, тобто одноразово. Як і на талонах, на скретч-картках вказують вид пального та номінал поповнення (10 л, 20 л тощо). Поповненню скретч-картки не підлягають.
1 Ведлуг — згідно.
2 Крім газу природного в газоподібному стані за кодом
2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.