Лист від 28.08.2020 р. № 351106/5276307 Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України “Щодо врахування “ковідної” доплати у розрахунку середньої зарплати” (Як враховувати “ковідну” доплату у відпускних та інших виплатах за середньою зарплатою)
Міністерство розвитку економіки, торгівлі
та сільського господарства України
Лист від 28.08.2020 р. № 351106/5276307
Щодо врахування “ковідної” доплати у розрахунку середньої зарплати
Директоратом норм та стандартів гідної праці Мінекономіки розглянуто лист щодо застосування положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), і в межах компетенції повідомляється.
Виплати, які враховуються при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку, встановлені пунктом 3 Порядку. До таких виплат відносяться: основна заробітна плата, доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час, суміщення професій і посад, розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітникамипочасовиками, високі досягнення в праці (високу професійну майстерність), умови праці, інтенсивність праці, керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.
При цьому перелік виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, пунктом 3 Порядку не обмежено. Натомість пунктом 4 Порядку визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку.
Тобто доплата працівникам, зайнятим на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARSCoV2, враховується при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку.
Абзацом третім пункту 3 Порядку встановлено, що усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативноправовими актами та мають інформаційнорекомендаційний характер.
Генеральний директор Директорату норм
та стандартів гідної праці Мінекономіки
Ю. КУЗОВОЙ
Як враховувати “ковідну” доплату у відпускних та інших виплатах за середньою зарплатою
Доплата медикам, про яку йдеться в коментованому листі, з’явилася порівняно недавно: її було встановлено постановою КМУ від 23.03.2020 р. № 246. Документ передбачав, що доплату мають виплачувати в розмірі до 300% зарплати (посадового окладу):
- медикам та іншим працівникам закладів охорони здоров’я, які зайняті на роботах із надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу;
- працівникам центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які задіяні до реагування на випадки COVID19;
- медикам та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах із надання меддопомоги хворим на COVID19 у держзакладах охорони здоров’я, що надають стаціонарну допомогу.
[hidden]
Конкретний перелік посад працівників, які мають право на доплату, затверджує у кожному медзакладі його керівник.
І ось тепер постало питання: як враховувати таку доплату в розрахунку середньої зарплати (а це стосується обчислення відпускних, вихідної допомоги, середньої зарплати для відряджень та інших виплат, які розраховують за нормами Порядку № 1001).
Відповідь однозначна: “ковідну” доплату слід брати в розрахунок УСІХ ВИПЛАТ, які рахуємо виходячи із середнього заробітку. Адже згідно з п. 3 Порядку № 100 до розрахунку середнього заробітку, крім основної зарплати, ми включаємо доплати і надбавки. І, як слушно зауважило Міністерство, перелік виплат, які враховують при обчисленні середньої заробітної плати, Порядком № 100 не обмежений.
А як бути з лікарняними? Так само. Хоча й спиратимемося вже на зовсім інший документ — Порядок № 12662, але й тут є всі підстави приймати доплату в розрахунок середньої зарплати для обчислення лікарняних, тому що така доплата є частиною фонду оплати праці.
[/hidden]
Олена БРУСНИЦИНА,
консультант газети
1 Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.
2 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266.
Дякую за цікаву і своєчасну статтю.
Дуже пктуально. дякую
Дякую за таке повне роз’яснення.
Актуальна і обгрунтована стаття.Дякую.
Такі консультації зараз дуже необхідні у роботі .Надіюсь на вашу оперативність .Не підведіть !
Питання доплат і надбавок зараз на часі .І такі консультації дуже важливі для бухгалтерів і керівників медзакладів . Ви наша підтримка у цей складний час .
А як бути із розрахунком середнього заробітку для лікарняних. я ж правильно розумію що таку доплату також слід враховувати.