Ідеальна фінзвітність: виправляємо помилки
Відомий вислів “Не помиляється лише той, хто нічого не робить” набуває для бухгалтерів найбільшої актуальності перед складанням річної фінзвітності. А ключовим моментом у цьому процесі є виправлення бухпомилок, позаяк фінзвітність базується на бухобліку і має бути достовірною. Себто не містити помилок та перекручень, бо лише тоді фінзвітну інформацію вважають правдивою. І хоча фінзвітність складають із року в рік, не буде злишнім1 знову пройтися головними кроками виправлення бухпомилок. Далі — докладніше про їхню класифікацію, способи та порядок правок.
Класифікація помилок
Почнемо з НП(С)БО 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”, з назви якого прямо вбачається: цей Нацстандарт визначає доволі ясний бухгалтеру механізм позбавлення від неточностей та інших помилкових негараздів. Зокрема, в його п.п. 4 та 5 вказано, як безболісно позбавитися від помилок, допущених у фінзвітах попередніх (минулих) років. При цьому самого визначення, що вважати такими помилками, у ньому немає. Якщо ж подамося до міжнародних бухоблікових стандартів, то побачимо: згідно з § 5 МСБО 8 “Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки” помилками попередніх періодів вважають пропуски або перекручення у фінзвітності суб’єкта господарювання за один або кілька попередніх періодів. Вони виникають через невикористання або зловживання достовірною інформацією, яка:
- була наявна, коли фінзвітність за ці періоди затвердили до випуску;
- за обґрунтованим очікуванням могла бути отриманою та врахованою в разі складання та подання такої фінзвітності.
А в § 41 МСБО 8 зазначено, що помилки можуть виникати щодо визнання, оцінки, подання або розкриття інформації про елементи фінзвітності.
Віталіна МІРОНЧУК,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Рівне
1 Злишній — зайвий.
2 ґандж — дефект, хиба.
Спасибо
Дякую за статтю.
Цікава стаття .Перед річною звітністю вона особливо актуальна .
Спасибо, пригодится….
Нічого нового не побачила.
Дійно ” не помиляється лише той ,хто нічого не робить” .З цікавістю прочитала цю статтю .
Цікаво було дізнатися про класифікацію . способи та порядок правок помилок .
Дякую за цікаві статтю і хороші рекомендації .
Дякую, те що треба. Тепер не так страшно робити помилки.
Всегда нужная информация в конце года.
Обычно воспринимаю это как рутину бухгалтерского учёта.
Дякую за професійні поради .
Дійсно, бо від помилок ніхто не застрахований