Взаємозв’язок фінансової і податкової звітності
Фінзвітність — невід’ємна частина Декларації з податку на прибуток1, а відповідні її показники являють собою базу для визначення певних податкових покажчиків, наприклад, об’єкта обкладення податком на прибуток, розміру річного доходу платника абощо. Водночас платники податків орієнтуються на фінрезультат за даними своєї фінзвітності, складеної за звітний період відповідно до НП(С)БО або МСФЗ. Далі тему взаємозв’язку фінансової звітності та податкового обліку ми розглянемо через призму бухоблікових національних стандартів і ПКУ.
Окремі форми фінзвітності
НП(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” встановлює, зокрема, форми і склад статей Балансу (Звіт про фінансовий стан) (ф. № 1), Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (ф. № 2). Саме у Звіті про фінансові результати підприємства розкривають інформацію про доходи, витрати, прибутки і збитки, інший сукупний дохід та сукупний дохід підприємства за звітний період (п. 8 НП(С)БО 1). Порядок їх заповнення регламентують Методрекомендації № 433.
НП(С)БО 25 “Спрощена фінансова звітність” обґрунтовує і зміст, і форму, і порядок заповнення фінзвітності для:
1) малих підприємств і представництв іноземних суб’єктів господарювання — Баланс (ф. № 1-м), Звіт про фінансові результати (ф. № 2-м);
2) мікро-, а також підприємств, які ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства, непідприємницьких товариств — Баланс (ф. № 1-мс), Звіт про фінансові результати (ф. № 2-мс). Зокремимо, що непідприємницькими, відповідно до ст. 85 ЦКУ, є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Неприбуткові організації можуть використовувати свої доходи (прибутки) виключно для фінансування видатків на утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених їхніми установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ). Також для збереження неприбуткового статусу їм заборонено розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні ЦКУ), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб (пп. 133.4.1 ПКУ). З огляду на це неприбуткові підприємства, установи та організації (крім бюджетних), що відповідають вимогам п. 133.4 ПКУ, можуть складати скорочену за показниками фінзвітність — за формами № 1-мс та № 2-мс. На це контролери вказують в ІПК ГУ ДПС у Полтавській обл. від 05.03.2020 р. № 934/ІПК/16-31-04-04-19.
Олександра МІРОХІНА,
консультант з обліку та оподаткування, м. Київ
1 Її форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.15 р. № 897.
Стаття про взаємозв”язок фінансовоі та податковоі звітності сподобалась. Дякую
У кінці року ця стаття дуже важлива .Дякуємо за роз”яснення .
Стаття корисна,не буде штрафу
Дякую за розгорнуту тему, все зрозуміло!
Дякую.цікаво ,доступно та потрібно!!!!
Дякую за роз”яснення по даній темі .
Дякую . Все зрозуміло.
Спасибо за интересную и качественную работу.
Дякую, все зрозуміло. Хороша стаття.
Дякую, нам як “малим” платникам податку на прибуток на часі ця стаття, відзвітуємося без помилок.
Да, полезная консультация)