Підбиття бухгалтерських підсумків за рік і розрахунок витрат (доходу) з податку на прибуток
Під час підбиття річних підсумків суб’єкти господарювання зпоміж іншого мають відобразити у фінзвітності витрати (дохід) із податку на прибуток. Процедура розрахунку цього показника доволі “хитросплетена”, і хоча підприємства стикаються з нею щорічно, не завадить “освіжити” її в пам’яті. Це й зробимо.
Відстрочений податок на прибуток: кого стосується
Відстрочений податок на прибуток — сума податку на прибуток, визнана відстроченим податковим зобов’язанням (далі — ВПЗ) і відстроченим податковим активом (далі — ВПА). Про це рече п. 3 НП(С)БО 17 “Податок на прибуток”.
Розпочнемо з того, що розраховувати відстрочений податок на прибуток повинні тільки особи, котрі подають “велику” фінзвітність за НП(С)БО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” (які не застосовують МСФО).
Але! Виникає такий податок не в усіх платників податку на прибуток. Річ у тім, що “малодохідні” платники податку на прибуток (із доходом за минулий рік менше 40 млн грн), які проставили в податковій декларації з податку на прибуток підприємств позначку “Наявність рішення15“, заповнивши також поле “Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці”, розраховують податок на прибуток суто на підставі даних бухобліку (пп. 134.1.1 ПКУ).
Через це в них немає тимчасової податкової різниці (далі — ТПР), тому в загальному випадку відстрочений податок на прибуток вони не розраховують. Такі особи відображають у ряд. 2300 “Витрати (дохід) з податку на прибуток” ф. № 2 “Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)” (далі — ф. № 2) податок на прибуток, відображений у ряд. 17 “Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 06.1 КІК + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15 – рядок 16 ЗП)” прибуткової деки. Виняток — ситуація, коли в підприємства є збитки. За їх наявності (у разі очікування в майбутньому прибутку, достатнього для відшкодування цих збитків) слід відобразити відстрочений податковий актив (ВПА). Як його розрахувати, оповімо далі.
“Високодохідні” платники податку на прибуток (із доходом за минулий рік більше 40 млн грн), які коригують фінрезультат до оподаткування на різниці з ПКУ, розраховують відстрочений податок на прибуток в обов’язковому порядку. Але майте на увазі: усі суб’єкти малого підприємництва (далі — СМП), котрі подають фінзвітність, за вимогами НП(С)БО 25 “Спрощена фінансова звітність”, узагалі звільнені від обов’язку розраховувати ВПА (ВПЗ).
Мовиться про такі юрособи (ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік):
1) мікропідприємства — підприємства, показники яких на дату складання річної фінзвітності за рік, що передує звітному, відповідають принаймні двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів — до 350 тис. євро (у 2020 р. — 10133146 грн1);
- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 700 тис. євро (у 2020 р. — 20266292 грн);
- середня кількість працівників — до 10 осіб2;
2) малі підприємства, котрі не відповідають критеріям для мікропідприємств і показники яких на дату складання річної фінзвітності за рік, що передує звітному, відповідають принаймні двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів — до 4 млн євро (у 2020 р. — 115807388 грн);
- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 8 млн євро (у 2020 р. — 231614775 грн);
- середня кількість працівників — до 50 осіб.
1Показники середньорічного курсу Нацбанку за 2019 р. розміщені за електронною адресою: www.bank.gov.ua/files/Exchange_r.xls.
2 Відповідно до п. 3.1 Інструкції № 286 середню кількість працівників підприємства за період визначають як суму таких показників: середньооблікової кількості штатних працівників, середньої кількості зовнішніх сумісників, середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами.
3Це підтверджує і п. 55 Методрекомендацій № 476.
4Основні принципи застосування цього методу Мінфін України окреслив у листі від 12.06.07 р. № 31-34000-30/23-4128/4419.
5Взято із джерела: Голов С. Ф., Костюченко В. М.Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами. — 3-тє вид., перероб. І доп. — Х.: Фактор, 2013, С. 660.
6Тут і далі — Декларація з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.15 р. № 897.
Влада КАРПОВА,
к.е.н., CAP, консультант, м. Харків
Спасибо это для меня актуально. Как всегда все доступно и понятно.
Дякую за статтю. Ви дійсно ,” освіжили у пам”яті” процедуру розрахунку .
Спасибо за развернутый ответ!
Актуально, спасибо
Тема статті цікава .Дякуємо , що розглянули ключеві моменти відстроченого податку .
Стаття цікава.Саме потрібна для роботи
Цю статтю прочитала з цікавістю .Дякую за професійний виклад матеріалу .
Дякую за вчасно поданий матеріал!
Дякую за цікаву статтю .
Я тільки – но вчора цим питанням цікавилася, а тут все викладено по темі як і потрібно. Дуже дякую. Вчасно.
Спасибо!Очень позновательно и нужная информация.
Розжували порядок дій покроково, респект)