Бліц-відповідь: РРО
Товарні залишки підакцизних товарів і програмування РРО
Чи потрібно з 01.08.2020 р. під час програмування підакцизних товарів вводити в РРО їх товарні залишки?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не потрібно.
Згідно з п. 11 ст. 3 Закону про РРО1 суб’єкти господарювання, котрі торгують підакцизними товарами (їх перелік окреслено в п. 215.1 ПКУ2), повинні використовувати режим попереднього програмування їх назви, коду відповідно до УКТ ЗЕД, ціни та обліку кількості цих товарів. Про жодні товарні залишки тут не йдеться. Під обліком кількості товарів слід розуміти забезпечення обліку проданих через РРО товарів. Податківці також солідарні з цим висновком (див., приміром, ІПК ДПС від 12.02.2020 р. № 566/6/99-00-05-04-01-06/ІПК).
Чи обов’язково вести облік кількості підакцизних товарів, що продаються через РРО?
ВІДПОВІДЬ: Так, обов’язково.
І не лишень підакцизних, а всіх, котрі продаються через РРО. Ведення обліку товарних запасів передбачено п. 12 ст. 3 3акону про РРО. Ним встановлено: суб’єкти господарювання мають право продавати тільки ті товари, що відображені в обліку. Для юросіб мається на увазі бухгалтерський облік запасів, який вони, до речі, ведуть і без огляду на Закон про РРО. Розлогіше читайте в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 69 за 2020 р. на стор. 12.
Штраф за відсутність у чеку коду УКТ ЗЕД підакцизного товару
Чи правильно ми розуміємо, що штраф 5100 грн, згідно з п. 7 ст. 17 Закону про РРО, застосовується за відсутність у кожному касовому чеку коду УКТ ЗЕД підакцизного товару, тобто в кратному розмірі?
ВІДПОВІДЬ: Ні, неправильно.
Пунктом 7 ст. 17 Закону про РРО устійнено, що штраф у розмірі 300 НМДГ (5100 грн) застосовується в разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмні РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості. Як бачимо, мовиться про найменування кожного товару, а не кожного чеку, де такий товар вказано. Себто маємо делікт3, який слід вважати тривалим, а не разовим.
Перевіряльники визначилися, що слід вважати триваючим правопорушенням (див. ЗІР, категорія 132.03). І хоча в цьому роз’ясненні йдеться про “адміністративку”, його можна спроєктувати і на ситуацію, що розглядається. Отже, триваючим правопорушенням є порушення, пов’язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов’язків, передбачених правовою нормою. Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила які-небудь встановлені дії або бездіяльність, і далі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності) (докладний коментар до консультації4 опубліковано в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 60 за 2017 р. на стор. 6).
Таким робом, якщо суб’єкт господарювання забув, приміром, запрограмувати код портвейну, і “пробив” через РРО 15 пляшок цього вина по 15 чеках, до нього мають застосувати санкцію в розмірі 5100 грн, а не (5100 х 15).
Чи обов’язково кожного дня роздруковувати Z-звіт?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з п. 9 ст. 3 Закону про РРО Z-звіти (у паперовій та/або електронній формі) створюються лишень у разі здійснення в цей день розрахункових операцій.
Коли застососувати РРО єдинникам сфери ресторанного бізнесу
Із якої дати підприємець — єдинник 2 групи, який здійснює діяльність у сфері ресторанного бізнесу, повинен почати застосовувати РРО: з 01.08.2020 р. чи з 01.01.2021 р.?
ВІДПОВІДЬ: З огляду на п. 61 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ, до 01.01.21 р. застосування РРО підприємцями — єдинниками 2 групи, котрі працюють у сфері ресторанного бізнесу, залежить від досягнення ними протягом календарного року обсягу доходу в розмірі 1 млн грн. Якщо підприємець заробив більше 1 млн грн, він повинен почати використовувати РРО з 1 числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення. До прикладу, дохід підприємця перевищив 1 млн грн у липні 2020 року. Значить, РРО він має застосовувати починаючи з 1 жовтня 2020 року.
Із 01.01.21 р. застосування РРО підприємцями-рестораторами є безумовним та обов’язковим, цебто від обсягу доходу не залежатиме.
1 Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.
2 Податковий кодекс України.
3 Делікт — правопорушення, тобто незаконна дія.
4 У 2017 році ця консультація містилася в категорії 138.01