Безнадійна дебіторська заборгованість: нюанси обліковоподаткової класифікації
“Безнадійність” словники трактують, зокрема, як відсутність сподівань на краще. І як би нам усім не хотілося оминати це слово або його синоніми (наприклад, безпорадність, безвихідність тощо), таке непозитивне поняття буквально “вшито” в життя на законодавчому рівні. Далі про це — розлогіше.
Безнадійною заборгованістю вважають прострочену заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашену внаслідок недостатності її майна. Бігме1, подібна класифікація заборгованості неможлива просто на словах. Передумовою визнання заборгованості безнадійною є здійснення певних процедур, наприклад, коли дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення його заборгованості. Також безнадійною називають:
- заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;
- заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами в установленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією.
Себто в цих випадках можна говорити про дебіторську заборгованість, позаяк безнадійність “вмикає” особа, яка щось надала іншій особі (гроші, матеріальні цінності тощо) і з певного моменту розуміє, що вже ніколи це не поверне.
Віталіна МІРОНЧУК,
консультант з обліку та оподаткування, м. Рівне
1Бігме — безумовно.
2Узагальнююча податкова консультація щодо необхідності звернення до суду для визнання заборгованості безнадійною, відповідно до підпункту “а” підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, затверджена наказом Мінфіну України від 03.04.18 р. № 400.
3 Див. на стор. ТПП України (https://ucci.org.ua/media/filemanager/law-tarifs.pdf).