Електронний документообіг: практичні аспекти
На сьогодні використання електронних підписів та документів з контрагентами, взаємодії з державними та судовими органами влади — звичайна практика у діяльності підприємств. Електронний документообіг значно спрощує процес підписання та обміну діловими паперами з клієнтами або підрядниками, адже надає можливість підписувати їх онлайн.
Крім того, у роботі бухгалтера підприємства кваліфікований електронний підпис (раніше його називали електронний цифровий підпис) (далі — КЕП) — невід’ємний інструмент, який дозволяє оптимізувати процес надання звітів до податкових органів, не витрачаючи свій час на подання документації нарочно.
У цій статті розглянемо нюанси електронного документообігу, зпоміж яких: електронне підписання договорів та документів, КЕП та його перевірка, податкова звітність та ін.
Електронне підписання документів: законодавчі підстави
Сторони договору можуть організувати його підписання в електронному вигляді. Відповідне право закріплене ст. 205 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ): правочин можна вчиняти усно або в письмовій (електронній) формі. Також передбачено право сторін обирати його форму.
Додатково ст. 639 ЦКУ встановлює, що договір, укладений за допомогою інформаційнотелекомунікаційних систем, за згодою сторін вважається укладеним у письмовій формі. Окрім того, електронну форму документа визнано низкою Законів України1.
Сергій БАРБАШИН, адвокат із практики податкового та господарського права, м. Київ
Олег ЧІП, юрист із супроводу бізнесу, м. Київ
1 Зокрема, “Про електронні документи та електронний документообіг” від 22.05.03 р. № 851-IV, “Про електронні довірчі послуги” від 05.10.17 р. № 2155-VIII, “Про захист прав споживачів” від 12.05.91 р. № 1023-XII, “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 р. № 959-XII, “Про електронну комерцію” від 03.09.15 р. № 675-VIII.
2 https://reyestr.court.gov.ua/Review/82426143.
3 https://reyestr.court.gov.ua/Review/64199703.
А чи можна складати акти в електронній формі, якщо послуги від юрособи отримує фізособа-кінцевий споживач?
Хотілось більше інформації.
Хотілося б роз’яснень щодо статусу електронного інвойсу за послуги від нерезидента, чи може він замінити акт виконаних робіт