Облік, придбання та використання токена з ключем електронного підпису
У реаліях сучасного життя з’являється багато речей із дивними для “непосвячених” користувачів назвами, тобто для людей старого гарту або новачків, які не встигають відслідковувати всі новації сьогодення. Але це припущення вжодне не стосується теми нашого матеріалу, оскільки кожен поважний бухгалтер уже давно має справу як з токеном, так і з ключем кваліфікованого електронного підпису (далі — КЕП). І якщо хтось досі не знається на згаданих вище застосунках, то ми розглянемо, що це і з чим його їдять. Ба більше, стаття буде не зайвою й для тих, хто все знає, але, можливо, щось упустив. Тож є привід освіжити в пам’яті інформацію.
Що таке токен та КЕП
На запитання, що таке токен, відповісти може лише Вікіпедія, оскільки законодавець визначення цього пристрою не надав. Отже, токен — це компактний пристрій для забезпечення інформаційної безпеки користувача, який також використовується для ідентифікації його власника. Призначений для електронного посвідчення особи, він, у певному сенсі, — носій, на якому зберігається електронний ключ доступу до чогонебудь. Завдячуючи невеликому розміру, його можна носити в кишені або гаманці. Деякі з них призначено для зберігання криптографічних ключів, таких як електронний підпис. У декотрі вбудовано захист від злому, в інші — мініклавіатура для введення PINкоду. Токени мають роз’єм USB або бездротовий інтерфейс Bluetooth для передання згенерованої послідовності ключів. Інакше кажучи, стисло та умовно їх можна описати як флешку з паролем користувача.
Натомість законодавець надає нам визначення понять кваліфікованої електронної печатки та КЕП — це удосконалені цифрові печатка та підпис, які створюють із використанням засобу кваліфікованої електронної печатки та підпису і базуються на кваліфікованому сертифікаті електронної печатки та відкритого ключа (п.п. 22, 23 ч. 1 ст. 1 Закону № 2155). І в перекладі людською мовою можемо це перефразувати так: це електронний підпис керівника, головбуха чи іншої особи та печатка підприємства, які дозволяють їх ідентифікувати, наприклад, під час подання декларації до органу ДПС в електронному вигляді.
Андрій Савенок,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Виявляється, що облік токенів не такий вже й страшний, як здалося. Дякую за консультацію