Обмеження готівкових розрахунків
Платник готівки— юрособа, ФОП (п.6р. IIПоложення №148)
— розрахунки із суб’єктами господарювання — у розмірі до 10000 грн включно (обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на госппотреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу (платіжної картки)). Водночас кількість юросіб та ФОПів (отримувачів готівки) протягом дня не обмежується;
— розрахунки із фізособами — у розмірі до 50000 грн включно. Під фізособами розуміють усіх фізичних осіб — несуб’єктів господарювання (як пов’язаних з юрособою чи ФОПом трудовими відносинами, так і сторонніх).
Увага!
1. Юрособи та ФОПи в разі зняття коштів зі своїх поточних рахунків зобов’язані надавати на запит банку підтвердні документи, на підставі яких вони здійснюватимуть готівкові розрахунки із фізособами.
2. Відповідно до п. 1111 Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 25.09.18 р. № 103, підтвердними документами можуть бути (тобто перелік не винятковий): закупівельний акт, закупівельна відомість, ф. № 1ДФ, кредитний договір, договір поставки, договір транспортування, договір зберігання.
Платник готівки— фізособа (п.7р. IIПоложення №148)
— розрахунки із суб’єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами — у розмірі до 50000 грн включно;
— розрахунки із фізособами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, — у розмірі до 50000 грн включно.
Без обмежень здійснюються (п.8р. IIПоложення №148)
— розрахунки суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
— внесення добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;
— виплати готівки на відрядження;
— виплати, пов’язані з оплатою праці. Під ними розуміють виплати, віднесені до фонду оплати праці, а також до інших виплат, що не належать до цього фонду згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. № 5 (пп. 1 п. 3 Положення № 148);
— використання готівкових коштів із фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій, створеного на виконання ч. 3 ст. 24 Закону України “Про Національне антикорупційне бюро України” від 14.10.14 р. № 1698-VII.
Відповідальність (ст. 16315 КпАП)
— за перевищення граничних сум розрахунків готівкою, вчинене вперше, передбачено накладення штрафу на ФОПа, посадовців юрособи (керівника та головбуха) — від 1700 до 3400 грн;
— за повторне порушення (якщо на особу впродовж року накладено адміністративне стягнення за перевищення граничних сум готівкових розрахунків) — до неї застосовується штраф від 8500 до 17000 грн.
Увага!
1. Адміністративний штраф застосовується як до платників, так і до отримувачів готівки (юросіб та ФОПів).
2. До фізосіб (платників та отримувачів готівки), несуб’єктів господарювання адмінвідповідальність не застосовують.
Тетяна СУШАЛЬСЬКА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”