Як отримати гроші через податкову знижку
Усі добре знають, що із зарплати чималий шмат, цілих 18%, доводиться віддавати до бюджету як податок на доходи. Виконанням цього обов’язку опікуються роботодавці — податкові агенти. Але не забуваймо, що, окрім численних повинностей, є ще й “пряничок”: за певних обставин звичайна людина може отримати деяку суму назад. І тут уже без посередництва працедавця — потрібно поморочитися самим. Хто саме може отримати відшкодування, на яку суму можна розраховувати та що для того потрібно зробити — на ці та інші запитання відповімо в нашій статті.
У чому суть податкової знижки
Йдеться про зменшення податку на доходи: завдяки знижці виявляється, що ви насправді винні меншу суму, аніж уже було сплачено із зарплати за увесь минулий рік. Як наслідок, вам повертаються гроші.
Якщо конкретніше, то річну величину зарплати, з якої обчислюється податок на доходи, спершу зменшують на суму “особливих” витрат (яких саме — розповімо далі), зазнаних людиною упродовж року. І вже від такої меншої суми зарплатного доходу знаходять 18% податку. В результаті зменшуються зобов’язання з податку за минулий рік! Виникає право отримати “переплачене” — різницю між фактично утриманим податком та сумою податку, яка обрахована з доходу, зменшеного на витрати. Нескладно здогадатися, що людині повертатиметься сума, еквівалентна 18% від зазнаних нею специфічних витрат (тих, які враховують для податкової знижки). Повертають їй зайве або “живими грошима”, або ж, якщо за підсумками року вона ще мусить сплатити податок з інших доходів (отриманих не від податкових агентів), то зменшують таке зобов’язання на переплачену суму.
Під податковою знижкою (далі — ПЗ) розуміють суму тих особливих, “чарівних” витрат, на яку зменшується оподатковуваний розмір. Офіційне визначення знаходимо в пп. 14.1.170 ПКУ. За ним ПЗ для фізосіб, які не є суб’єктами господарювання, — документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фіз- або юросіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді зарплати, у випадках, визначених ПКУ.
Олена ВЛАСЕНКО,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Шикарна стаття: все чітко і зрозуміло!
Дуже корисна публікація, дякую.