Декларування доходів: хто має звітувати і кому вигідно
Із цієї статті ви дізнаєтеся, у яких випадках фізособи зобов’язані за підсумками року подавати Податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — Декларація)1, а коли вони можуть зробити це доброхіть для повернення зайво сплачених сум податку до бюджету. Наразі говоритимемо про звичайних громадян, котрі не є підприємцями або незалежними професіоналами.
Коли виникає обов’язок декларувати доходи
ПКУ зобов’язує громадян у певних випадках подавати за підсумками року Декларацію. Загальне правило закарбовано у його пп. 168.1.3: якщо за нормами р. IV ПКУ окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування або виплати, але не звільнені від оподаткування, платник податків зобов’язаний самотужки включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу і подати річну Декларацію.
У Декларації громадяни самостійно визначають суму податкових зобов’язань з податку на доходи і військового збору (загальний строк подання — до 1 травня року, що настає за звітним) і самостійно сплачують ці платежі до бюджету (граничний строк сплати — до 1 серпня)2.
У такі самі строки (себто до 1 травня року, що настає за звітним) подають Декларацію і фізособи, котрі здійснюють незалежну професійну діяльність, а також іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи і є резидентами (п. 178.4 ПКУ). Що стосується підприємцівзагальносистемників, то вони подають Декларацію упродовж 40 календарних днів після закінчення звітного року, тобто за 2020 рік не пізніше 09.02.21 р. (п. 177.11 і пп. 49.18.5 ПКУ). У такій Декларації разом із доходами від здійснення підприємницької або незалежної професійної діяльності зазначені особи відображають й інші (загальногромадянські) доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.
Микола НЕСТЕРЕНКО,
консультант, м. Київ
Дякую за вчасну та корисну інформацію.