Алко-роздріб: розмір площі торгового місця має значення
Державна податкова служба України
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс
Алко-роздріб: розмір площі торгового місця має значення
Чи застосовуються штрафні санкції до СГ, які на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями здійснюють торгівлю алкогольними напоями в кіосках, палатках, павільйонах, приміщеннях контейнерного типу тощо без обмеження площі?
ВІДПОВІДЬ: Статтею 1 Закону № 4811 визначено, що місце торгівлі — місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива — без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, — торговельною площею не менше 20 кв.м, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
<…> Відповідно до п. 3.1 р. 3 Інструкції2 мережа роздрібної торгівлі стаціонарна — це сукупність об’єктів роздрібної торгівлі, що розміщені в капітальних будівлях, мають систему спеціальних приміщень, оснащених торгово-технологічним устатковуванням. Стаціонарна мережа функціонує у вигляді об’єктів роздрібної торгівлі — магазинів.
Мережа роздрібної торгівлі напівстаціонарна — сукупність об’єктів роздрібної торгівлі, які займають відокремлене приміщення, як правило, легкої конструкції без великих капітальних витрат і, як правило, не мають торгового залу для здійснення торгово-технологічних операцій з покупцями. Напівстаціонарна мережа функціонує у вигляді об’єктів роздрібної торгівлі — кіосків, яток, авто
заправних станцій тощо. Кіоск, ятка враховуються як окремі об’єкти торгівлі незалежно від того, розташовані вони у будь-якому приміщенні (магазині, кінотеатрі тощо), на вулиці, ринку чи в підземному переході тощо (п. 3.2 р. 3 Інструкції).
<…> Згідно зі ст. 153 Закону № 481 забороняється продаж, зокрема, алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі.
Відповідно до ст. 17 Закону № 481 до суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, за порушення вимог ст. 153 — 6800 грн.
Отже, якщо суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) здійснюють на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями торгівлю алкогольними напоями в кіосках, палатках, павільйонах, приміщеннях контейнерного типу тощо без обмеження площі, то до них застосовуються штрафні санкції як за торгівлю алкогольними напоями у невизначених для цього місцях торгівлі відповідно до ст. 17 Закону № 481.
Крім того, повідомляємо, що відповідно до ст. 15 Закону № 481 — ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі встановлення факту порушення вимог ст. 153 Закону № 481, зокрема, щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.
Категорія 113.05
Від редакції
Закон № 481 ужодне не можна назвати ідеалом нормотворчості: він погано структурований, плутаний, недомовний і навіть провчений аналітик не раз чортихнеться, пробираючись через хащу його марудних3 вимог, приписів та умов. Ну а роздрібні торговці алкоголем — і поготів!
Відкриваючи роздрібну торгову точку (магазин, павільйон, кафе тощо), багато хто не зважає, що задля уникнення майбутніх прикрощів слід виміряти площу місця торгівлі, яка може й не збігатися із загальною площею всього об’єкта. У ст. 1 Закону № 481 закарбовано: якщо в асортименті є алкогольні напої, окрім пива, то площа місця торгівлі має бути не меншою за 20 кв.м. Якщо лишень пиво — тоді розмір значення не має. Що стосується “штрафних” висновків податківців, то вони мають рацію: невиконання вимог до площі торговельного місця може не лишень наразити невдачливих торгівців на солідний штраф, але й позбавити їх ліцензії. А це буде боляче.
1 Закон України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.
2 Інструкція щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затверджена наказом Держстату України від 24.10.05 р. № 327.
3 Марудний — громіздкий, нудний.