Норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю: виконуємо, щоб не платити штрафи
Намагаючись захистити осіб з особливими потребами, держава вже багато років перекладає цю відповідальність на роботодавців, які, як наслідок, повинні дотримуватися нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю або сплачувати чималий штраф. Проте найчастіше роботодавці згадують про це на початку року, коли потрібно подавати Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, а також стоїть питання сплати штрафних санкцій. Та насправді, якщо у вас не дотримано нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю, цим потрібно перейматися постійно. Хоча є й спосіб уникнути штрафів. Та про все — крок за кроком, і почнемо ми з того…
…скільки роботодавцю слід створити робочих місць для осіб з інвалідністю
Нормативна кількість місць для осіб з особливими потребами залежить від середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу у звітному році (див. таблицю). Вона — єдина для юросіб та фізосіб, які використовують найману працю.
Із нормативом усе зрозуміло, тож далі з’ясовуємо…
…у який спосіб може бути виконано норматив із працевлаштування
Роботодавці самостійно працевлаштовують осіб з інвалідністю за нормативом робочих місць.
Його вважають виконаним у разі працевлаштування роботодавцем осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи основне (ч.ч. 3 та 5 ст. 19 Закону про захист осіб з інвалідністю).
Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”