Купівля готової квартири підприємством: особливості, облік, податки
Підприємство купує готову квартиру (нерухомість) для використання у власній господарській діяльності. Проаналізуємо особливості оформлення, бухобліку та оподаткування.
Квартира як об’єкт права власності
Правові особливості цього об’єкта закарбовано в ст.ст. 382—385 ЦКУ. З них висновується, що, придбавши квартиру, її власник набуває не тільки права власності на саму квартиру, а і права спільної власності на спільне майно багатоквартирного будинку. Причому якщо квартира знаходиться в будинку, де створено ОСББ, покупець стає членом такого ОСББ у порядку, встановленому його статутними документами.
Якщо квартира придбана в ЖБК, покупець стає членом такого ЖБК у порядку, передбаченому його внутрішніми документами.
Зокремимо, що, придбавши квартиру в багатоквартирному будинку, власник не набуває права власності на певну частину земельної ділянки, на якій знаходиться будинок. Права власності на таку ділянку можуть набувати лишень ОСББ чи інші обслуговуючі організації, котрі й будуть платниками земельного податку.
Укладення договору купівліпродажу квартири
Договір купівлі-продажу житлового будинку (квартири) укладають у письмовій формі, і він підлягає нотаріальному посвідченню з наступною держреєстрацією права власності (ст. 657, ч. 1 ст. 182 ЦКУ). Права на нерухоме майно, які підлягають держреєстрації, виникають із дня такої реєстрації (ч. 4 ст. 334 ЦКУ).
Олександр ГОЛУБОВСЬКИЙ,
консультант із бухобліку та оподаткування
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ЦКУ — Цивільний кодекс України.
2. Закон № 400 — Закон України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”
від 26.06.97 р. № 400/97-ВР.
3. Декрет про держмито — Декрет КМУ “Про державне мито” від 21.01.93 р. № 7-93.
4. Закон про нотаріат — Закон України “Про нотаріат” від 02.09.93 р. № 3425-XII.
5. Порядок № 296/5 — Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Мін’юсту України від 22.02.12 р. № 296/5.
Большое спасибо.Актуально.