Хто та коли нараховує ПДВ “по касі”
Левова частка ПДВобліку ґрунтується на застосуванні правила першої події. Однак є й інший канон — так званий касовий метод, коли ПДВ нараховують/відображають “за грошима”. Які саме платники повинні ним послуговуватися, за яких умов та до яких операцій застосовувати, ми розповімо в цій статті.
Суть касового методу
У бухгалтерському середовищі під касовим методом зазвичай розуміють відображення ПДВ за фактом отримання чи перерахування оплати. Однак в пп. 14.1.266 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) наведено дещо вигадливіше визначення. За ним дату виникнення податкових зобов’язань за касовим методом платник визначає як дату зарахування (отримання) коштів:
- на рахунки в банках та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- до каси;
- на дату отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають постачанню) ним товарів (послуг).
Водночас у покупця, який працює за касовим методом ПДВ-обліку, ситуація дзеркальна. Себто дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як: дата списання коштів із рахунків у банках та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; дата видачі з каси платника податків; дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають постачанню) йому товарів (послуг).
Наталія БОБРИК,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”