Додаток АМ: інформація щодо нарахованої амортизації
Додаток АМ до Декларації з податку на прибуток обов’язково заповнюють “великодохідні” прибутківці і доброхіть1 — “малодохідні”, на балансі яких обліковуються ПКУшні об’єкти основних засобів та/або нематеріальних активів (далі — ОЗ і НА відповідно). Додаток АМ може мати позначку “Звітна”, “Звітна нова” і “Уточнююча”, а значить, подавати його можна як додаток до Декларації з податку на прибуток із відповідними позначками або до уточнюючого розрахунку. Далі проаналізуємо загальні відомості, необхідні для розрахунку за звітний період податкової амортизації на ОЗ та НА, окремі нюанси заповнення додатка АМ.
1 Доброхіть — добровільно.
Загальні відомості
Інформацію про ОЗ та НА, на які у звітному періоді нараховується амортизація, у додатку АМ відображають у розрізі груп цих НА. Групи визначають, за пп.пп. 138.3.3, 138.3.4 ПКУ, а відомості про них у додатку АМ наводять окремо: 16 груп ОЗ (А1—А16) та 6 груп НА (НА1—НА6).
Відомості про ОЗ. Зокремимо: для заповнення додатка АМ платники орієнтуються на поняття ОЗ, наведене в пп. 14.1.138 ПКУ. Рівночасно не всі визнані в бухобліку ОЗ відповідають статусу податкових ОЗ. Так, для податково-облікових цілей не вважають ОЗ:
- земельні ділянки — група 1 (А1);
- бібліотечні фонди, збереження Національного архівного фонду України — група 10 (А10);
- малоцінні необоротні матеріальні активи (далі — МНМА) — група 11 (А11). За МНМА рахують необоротні активи вартістю не більше 20000 грн (пп. 14.1.138 ПКУ). До МНМА, введених в експлуатацію до 22.05.2020 р. включно, застосовують вартісний критерій у розмірі не більше 6000 грн. Якщо підприємство для МНМА встановило вартісну межу, яка відповідає критерію визнання ОЗ, то для податкового обліку такі МНМА обліковують як ОЗ, а різниці за ними відображають як в додатку АМ, так і додатку PI (рядки 1.1.1 і 1.2.1 АМ);
- природні ресурси — група 13 (А13).
Олександра Мірохіна, консультант з обліку та оподаткування, м. Київ