Податок на прибуток та фінзвітність під час реорганізації: основні питання
У цій статті ми оповімо про основні аспекти та наслідки реорганізації підприємств (зокрема, злиття та приєднання) у частині наслідків для податку на прибуток та фінзвітності. Також зазначимо про податкові особливості у випадку, якщо реорганізовані підприємства знаходилися на різних системах оподаткування.
Основні аспекти реорганізації
Більшість процесів реорганізації юрособи, таких як злиття, приєднання, поділ, перетворення, супроводжується припиненням принаймні однієї, а то і двох та більше юросіб (ч. 1 ст. 104 ЦКУ).
Передача майна від одної особи до іншої під час приєднання або злиття відбувається на основі передавального акта, а поділ супроводжується оформленням розподільчого балансу. Форми документів для госпрозрахункових підприємств не закріплені у законодавстві, тому номінально мають довільну форму, хоча зазвичай є модифікованими похідними фінзвітності.
І передавальний акт, і розподільчий баланс повинні мати детайлічне розшифрування у грошовому вимірнику (гривнях) складу активів та зобов’язань, які передаються або розподіляються між юрособами. У день ухвалення рішення про відповідну реорганізацію створюють початковий передавальний (розподільчий) баланс, а після задоволення вимог щодо зобов’язань підприємств — кінцевий. Відповідно до цього документа оформлюють і первинні документи, пов’язані з розподілом та переданням активів (видаткові накладні, акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів, акти звірки дебіторської та кредиторської заборгованості, інвентаризаційні документи, техдокументація тощо).
Залишкове сальдо за рахунками бухобліку переносять на новостворені підприємства в процесі реорганізації юрособи (або на підприємство, до якого приєдналося інше) також на основі передавального акта або розподільчого балансу.
Антон ЮЛІН,
незалежний консультант, м. Київ
Дуже актуально. Дякую!