-
Сповіщення: Увесь № 20-2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Поділ юрособи як спосіб оптимізації бізнесу
Поділ підприємства — один із різновидів реорганізації юрособи. За ч. 1 ст. 104 ЦКУ юрособа може бути припинена в результаті реорганізації. Різновиди реорганізації — злиття, приєднання, поділ та перетворення. У разі реорганізації юросіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Отже, суть поділу як різновиду реорганізації юрособи зводиться до наступного: у результаті поділу одне підприємство припиняє свою діяльність, а замість нього створюють декілька юросіб, до яких переходять права та обов’язки підприємства, що припиняється. Досить часто ототожнюють поняття “поділ підприємства” та “виділ підприємства”, що є помилковим. При виділі (ст. 109 ЦКУ) відбувається перехід частини майна, прав та обов’язків юрособи до однієї або кількох створюваних нових юросіб, тобто створюються нові юрособи, яким передається, наприклад, частина майна юрособи. При цьому остання не припиняє своєї діяльності. Таким робом, при виділі створюються нові юрособи без жодного припинення попередніх. Натомість, у випадку поділу поряд зі створенням нових юросіб за результатом поділу підприємства останнє, у свою чергу, припиняється, тобто фактично ліквідується.
Коли поділ підприємства може бути корисним? Причин може бути багато, але з-поміж найпоширеніших — оптимізація оподаткування, розширення бізнесу або, навпаки, подолання кризових явищ при провадженні госпдіяльності, вирішення корпоративних конфліктів.
Марія Золотарьова, к.ю.н., керівник практики податкового та митного права, адвокат, м. Київ