Створення підприємства шляхом виділу з ТОВ
Що таке виділ підприємства
Виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов’язків підприємства до однієї або кількох створюваних нових юросіб (ст. 109 ЦКУ). Цивільне законодавство відносить виділ до способу створення нової юрособи. Заснування підприємства в такому разі відбувається за рахунок іншого вже існуючого підприємства, яке передає новому частину свого майна, своїх прав та обов’язків.
Часто виділ вважають різновидом реорганізації юрособи. Однак сьогодні така позиція є спірною. Реорганізація юрособи передбачає фактично її припинення з переданням усіх своїх прав та обов’язків правонаступнику або правонаступникам.
Поперше. Стаття 104 ЦКУ передбачає такі види реорганізації: злиття, приєднання, поділ, перетворення. Виділу зпоміж них немає.
Подруге. Усі 4 види реорганізації передбачають припинення юрособи. Усі свої права та обов’язки підприємства, що припиняються, передають новим або існуючим юрособам. Натомість при виділі обидві юрособи продовжують своє існування, повне правонаступництво не відбувається. Таким робом, не є різновидом припинення або реорганізації юрособи. Це один із способів створення підприємства. До такого висновку дійшов Касаційний цивільний суд у постанові1 від 14.09.2020 р. у справі № 291/1009/18. Водночас ПКУ використовує таке поняття, як виділення юрособи та відносить його до реорганізації платників податків (пп. 196.1.7). І до згаданої вище постанови Касаційного цивільного суду є окрема думка, у якій суддя визначає виділ формою реорганізації юрособи.
1 https://reyestr.court.gov.ua/Review/91786723.
Олексій Зайцев, адвокат, керівник практики корпоративного права та міжнародного структурування бізнесу, м. Харків