Видатки на утримання об’єктів ОЗ у складі витрат підприємців на загальній системі: важливі новації
(п. 102 Закону № 466, зміни до пп. 177.4.6 ПКУ)
З 23.05.2020 р. фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування можуть фіксувати в складі витрат тільки вартість поточного ремонту використовуваних у своїй діяльності об’єктів ОЗ. А ось вартість видатків на інші види ремонту (до прикладу, капітальний), а також модернізацію, реконструкцію та інші поліпшення ОЗ може потрапити до витрат лишень через амортизацію (оновлений пп. 177.4.6 ПКУ).
Величезної радості такі новації у підприємців, певна річ, не викличуть, особливо зважаючи на два нюанси.
Нюанс 1. ПКУ не дає визначення терміна “поточний ремонт”. Тому доведеться послуговуватися визначеннями з інших нормативно-правових актів. Загального універсального визначення цього терміна законодавство не містить. Воно є лишень у галузевих нормативно-правових актах. Зосібна, що вважати поточним ремонтом автівок, можна дізнатися з Положень про технічне обслуговування та ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджених наказом Мінтрансу України від 30.03.98 р. № 102. Подібні визначення зустрічаються і в іншій галузевій нормативці. Поєднує їх лишень те, що поточним слід вважати ремонт, котрий виконують для забезпечення або відновлення працездатності об’єкта ОЗ і він полягає в заміні та(або) відновленні окремих його частин. Усі інші дії з об’єктом ОЗ, припустимо, ремонт для повного чи наближеного до повного відновлення його ресурсу із заміною чи відновленням будь-яких частин, у т.ч. базових, поліпшення (модернізація, модифікація, добудова, дообладнування, реконструкція), яке призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від його використання (до прикладу, подовжує термін служби, збільшує можливості), поточним ремонтом уже не вважають.
Таким робом, грань між поточним та іншими видами ремонту ОЗ украй тонка. Отже, хоч круть, хоч верть, а варто визнати, що на класифікації виду ремонту ОЗ ще будуть ламати списи в палких суперечках із перевіряльниками.
Нюанс 2. ПКУ не розтлумачує фізособам-підприємцям, як їм амортизувати вартість капітальних ремонтів, модернізації та інших поліпшень об’єкта ОЗ (збільшувати амортизовану вартість останнього на такі витрати або вартість цих витрат амортизують окремо).
ПКУ не передбачає окремої групи для таких інвестицій в ОЗ. Якщо так, то не варто винаходити велосипед, а піти шляхом, який використовують у бухобліку юрособи. Себто на вартість ремонтів, окрім поточного, модернізацій та інших поліпшень, належить збільшити первісну вартість об’єкта ОЗ (п. 14 П(С)БО 7).