Пільги з ПДВ: коригування чинних, запровадження нових
(п. 112 р. І Закону № 466, зміни до ст. 197 ПКУ)
(пп. 1 п. 155 р. І Закону № 466, зміни до підрозділу 2 р. ХХ ПКУ)
(пп. 6 п. 155 р. І Закону № 466, зміни до підрозділу 10 р. ХХ ПКУ)
Гуманітарна допомога. Розширено пільгу з постачання товарів (імпорт та внутрішні продажі) для потреб дипломатичних представництв, консульств, міжнародних організацій. Під звільнення від ПДВ потрапили операції з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачені для надання в нашій країні гуманітарної допомоги. Ідеться про гуманітарку від дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні.
Імпорт енергообладнання. Більше не пільгуються операції із ввезення на митну територію України енергетичного обладнання для сонячних і вітрових електростанцій певних позицій за УКТ ЗЕД. А саме оподатковують за загальними правилами імпорт: вітроенергетичних електрогенераторних установок із кодом УКТ ЗЕД 8502 31 00 00, діодів, транзисторів та аналогічних напівпровідникових приладів із кодом УКТ ЗЕД 8541 40 90 00, трансформаторів потужністю понад 7,5 кВ·А із кодом УКТ ЗЕД 8504 40 88 00.
Пільга щодо спецавто. Завдяки Закону № 466 нова пільга з ПДВ оселилася в підрозділі 2 р. ХХ ПКУ. Звільняється від оподаткування безоплатне передання транспортних засобів:
— товарних позицій 8702 та 8703 згідно з УКТ ЗЕД — у володіння й користування осіб з інвалідністю, зокрема, дітей з інвалідністю, а також інших пільгових категорій населення. Коло отримувачів-щасливчиків окреслено законодавством. А от перелік транспортних засобів має затвердити Кабмін;
— спеціального призначення — швидка медична допомога та залізні коні для потреб цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки.
Маємо зауважити, що ця пільга — тимчасова і діятиме до 31 грудня 2020 року. Водночас платники ПДВ, які безкоштовно передаватимуть обговорюваний спецтранспорт, будуть змушені нарахувати компенсаційні податкові зобов’язання за правилами п. 198.5 ПКУ.
Отримувачі транспорту — платники ПДВ мають неухильно дотримуватися цільового використання одержаних об’єктів. Також їх заборонено відчужувати (продавати). Інакше доведеться нарахувати податкові зобов’язання в тому звітному періоді, у якому відбулося порушення. Розмір зобов’язань дорівнюватиме сумі ПДВ, яку отримувач мав би сплатити постачальнику в момент отримання спецтранспорту.
Допомогти платникам втілити пільгу в життя має Кабмін. За ним — затвердження порядку обліку безоплатно переданих транспортних засобів та контролю за їхнім цільовим використанням.
Конфісковане майно для потреб АТО. Законодавці врегулювали проблему з оподаткуванням конфіскованого майна, безоплатно переданого для потреб АТО та ООС. Вони звільнили під ПДВ та акцизу моторні човни (для перевезення пасажирів та вантажів) та легкові автомобілі. А якщо бути точними — транспортні засоби, названі в пп.пп. 215.3.5—215.3.52 ПКУ, які Уряд ще повинен сформувати в спеціальний перелік. Водночас пільги працюють за умови, що майно є конфіскованим; безхазяйним; таким, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання (у тому числі майном, визначеним у ст. 184 Митного кодексу України); майном, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави. Узагальнено назвемо його конфіскованим.
Згадали нормотворці і про тих платників податків, які безоплатно передавали конфіскований транспорт раніше — від початку проведення АТО та ООС до набрання чинності Законом № 466. Вони за згаданими операціями отримували від податківців повідомлення-рішення з нарахованими сумами ПДВ та акцизу. Тепер повідомлення-рішення вважаються відкликаними, а податковий борг (у т.ч. пеня та штрафні санкції) буде списано.