Анулювання реєстрації платника ПДВ скасували: регліміт мають відновити
(пп. 1 п. 115 р. I Закону № 466 — зміни до п. 2001.3 ПКУ, діють з 23.05.2020 р.)
Багато хто з платників ПДВ, реєстрацію яких анулювали з ініціативи контролерів без достатніх на те підстав, з успіхом оспорювали це протиправне рішення в адміністративному та/або судовому порядку. Але, зазвичай це був лишень перший рубікон. Відновлення реєстрації вони зустрічали голими, як бубон, — із нулем на електронному рахунку й такими ж самими іншими показниками СЕА, укупі з реєстраційним лімітом, на який можна реєструвати ПН/РК (п. 2001.3 ПКУ).
У категорії 101.17 ЗІР, ІПК ДФСУ від 08.10.18 р. № 4332/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці підтверджували проблему. Проте їхня відвертість не полегшувала участі реабілітованих платників ПДВ, бо вони лише констатували факт: правила для поновлення автоматичного обліку показників СЕА після скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ відсутні. При цьому порядок відновлення закритого електронного рахунку або ж відкриття нового можуть бути врегульовані в судовому рішенні, яким скасовано розреєстрацію. Загалом — усе індивідуально.
І ось, нарешті, про таких платників податку подбали на самій верхівці: до п. 2001.3 ПКУ внесли зміни, згідно з якими регліміт (тобто показник ЕНакл) має бути перерахований, як тільки-но до Реєстру платників ПДВ буде внесено зміни про скасування анулювання реєстрації на підставі рішення контролерів чи суду, що набрало чинності. У нормі уточнили: такий перерахунок повинен бути проведений за звітний (податковий) період, у якому здійснено анулювання реєстрації, у подальшому скасованої. Хотілося б вірити, що цим формулюванням законодавці зобов’язали контролерів відновити суму регліміту на тому рівні, що був на момент анулювання реєстрації. На цей перерахунок податківцям відведено три робочих дні, що настають за внесенням до Реєстру запису, що реабілітує платника ПДВ.
Перерахунок не провадять, якщо на момент скасування рішення про анулювання реєстрації платник податку має статус єдинника без сплати ПДВ. Також на відновлення регліміту не можуть розраховувати ті, хто після скасування анулювання реєстрації за наслідками оскарження протиправного рішення контролерів утрачає статус платника ПДВ уже на законних підставах, тобто за п. 184.1 ПКУ, а пізніше знову реєструється в загальному порядку.