Послаблено вимоги до використання ЖБК неприбуткового статусу
(пп. 3 п. 84 р. I Закону № 466, зміни до абз. 4 пп. 133.4.1 ПКУ)
Важливу поправку здійснено відносно житлово-будівельних кооперативів (далі — ЖБК). Згідно з нею відтепер, а точніше з 23.05.2020 р., норми абз. 4 пп. 133.4.1 ПКУ не поширюються й на ЖБК1. Останній, нагадаємо, наказує, щоб установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбутківець відповідно до закону) містили умову про те, що в разі припинення такої юрособи (у результаті ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) її активи передають одній або кільком неприбутковим організаціям такого самого виду (іншим юрособам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону, — для недержавних пенсійних фондів) або віддають до доходу бюджету.
Звідси висновуємо: ЖБК мають зараховувати до когорти неприбутківців і без такого застереження в їхньому статуті (звісно, за дотримання інших умов п. 133.4 ПКУ).
Найпевніше, це нововведення пов’язано з тим, що ст. 29 Закону про кооперацію передбачено: у разі ліквідації кооперативу (у т.ч. і ЖБК) майно, яке залишилося після задоволення вимог кредиторів, виплат членам кооперативу паїв та виплат на паї, кооперативних виплат, оплати праці, розрахунків із кооперативним об’єднанням, членом якого є кооператив, розподіляють між членами кооперативу порядком, визначеним статутом2. Тож, вочевидь, аби на місцях не виникало проблем із включенням ЖБК до Реєстру неприбуткових установ та організацій, можновладці й увідповіднили вимоги їх перебування в когорті неприбутківців до профільного законодавства ЖБК.
1 Досі абз. 4 пп. 133.4.1 ПКУ могли не застосовувати тільки об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
2 До речі, у тій-таки ст. 29 Закону про кооперацію визначено: майно неподільного фонду не підлягає поділу між членами кооперативу. Його за рішенням ліквідаційної комісії слід передавати іншій (іншим) кооперативній організації (кооперативним організаціям) або зараховувати до доходу бюджету. Неподільний фонд, нагадаємо, кооперативи мають створювати в обов’язковому порядку і формувати за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу (ст. 20 Закону про кооперацію).