Реєстрація та анулювання платника ПДВ: кілька штрихів
(п. 105 р. І Закону № 466, зміни до ст. 183 ПКУ, п. 106 р. І Закону № 466, зміни до ст. 184 ПКУ)
Терміни. Змінилися строки подання реєстраційної заяви для тих платників, хто доброхіть вступає до лав ПДВшників. Вони мають подати документ на реєстрацію не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого вважатимуться платниками.
Також дещо відкоригували строк подачі реєстраційної заяви для єдинників, які змінюють ставку оподаткування. Якщо спрощенець переходить зі сплати єдиного податку за ставкою 5% у формат “3% єдиного+ПДВ”, то заяву на реєстрацію ПДВшником він має подати не пізніше ніж за 10 днів до початку календарного місяця, в якому сплачуватиме ПДВ.
Оскільки змінити ставки єдиного податку можна лише з нового кварталу, то фактично 10 днів слід рахувати до його початку.
Наприклад, єдинник, який із липня 2020 року єдиний податок платитиме за ставкою 3%, реєстраційну заяву повинен подати не пізніше 20 червня.
Подання заяви. Діджиталізація нарешті дісталася і ПКУ, зокрема, норми про подачу до податкової реєстраційної заяви. Відтепер такий документ слід подавати лише в електронній формі. Водночас належить дотримуватися вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” від 22.05.03 р. № 851-IV та “Про електронні довірчі послуги” від 05.10.17 р. № 2155-VIII.
Такий спосіб як альтернативний був передбачений в Положенні № 1130. Тож суб’єкти господарювання могли ним користуватися. Однак сам ПКУ раніше вимагав від потенційного платника ПДВ, щоб до податкової особисто завітав підприємець або керівник підприємства. І приніс паперову заяву, та ще й документ про посвідчення особи.
Перереєстрація. Зміна найменування платника податку або прізвища, імені та по батькові — одна з підстав для його перереєстрації як платника ПДВ. Однак заяву на перереєстрацію з такої причини тепер подавати не потрібно. Податківці потрібні їм відомості візьмуть із Єдиного державного реєстру.
А от у разі перетворення підприємства чи зміни інших даних, які стосуються податкового номера платника, без заяви на перереєстрацію не обійтися. Її слід подати протягом 10 робочих днів після дня, коли виникли відповідні підстави. Якщо ж підприємство зазнало перетворення і не подало заяви у названий термін, контролери анулюють реєстрацію такого платника ПДВ.
Анулювання реєстрації. Законодавці прописали в ПКУ випадки, коли платник ПДВ не повинен подавати заяву на анулювання реєстрації. Такий процес відбудеться автоматично — податківці внесуть необхідні записи до Реєстру і все. Турбуватися про подання заяви не потрібно:
— підприємствам та підприємцям, про яких в ЄДР зроблено запис про припинення;
— суб’єктам господарювання, які перейшли на спрощену систему оподаткування без ПДВ (ставка єдиного податку — 5%).
Як і раніше, податківці повідомлятимуть про анулювання реєстрації вже колишніх платників ПДВ протягом 3 робочих днів. Однак робитимуть це лише тоді, коли самостійно прийняли рішення. Підставами для одностороннього (з боку податківців) анулювання реєстрації є вже згадані вище випадки автоматичного анулювання. А також: неподання протягом 12 місяців декларацій із ПДВ чи подання “пустушок”; визнання судом недійсними установчих документів платника ПДВ; банкрутство юрособи; ліквідація підприємця за рішенням суду, його смерть тощо.