Різниця по “перехідних” доходах ексєдинника змінила місце дислокації
(пп. 3 п. 90, пп. 2 п. 155 р. I Закону № 466, скасування пп. 140.5.12 ПКУ та новий п. 41 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ)
Як відомо, дотепер у пп. 140.5.12 ПКУ було прописано податкову різницю, яка стосувалася колишніх єдинників-юросіб. Вона нараджувала збільшувати фінрезультат до оподаткування на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування1.
Тобто ця норма була направлена на те, аби колишній єдинник-юрособа не уник оподаткування своїх доходів. Річ у тім, якщо під час перебування на спрощенці він продав товари (виконав роботи, надав послуги), а повну оплату за них отримав уже на загальній системі оподаткування, то така його операція під обкладення єдиним податком не підпадала (пп. 2 п. 292.1 ПКУ). Разом із тим отримання під час перебування на загальній системі оподаткування оплати за реалізовані на єдиному податку товари (роботи, послуги) не спричиняє за бухгалтерськими канонами збільшення бухдоходу, який бере участь у формуванні фінрезультату до оподаткування. Тому щоб така “перехідна” операція з-під оподаткування не вислизнула, законодавці й впровадили обговорювану збільшувальну податкову різницю.
Проте, оскільки остання “мешкала” у р. III ПКУ, то застосовувати її мали тільки ті колишні єдинники-юрособи, які обов’язково чи доброхіть обліковують податкові різниці з
р. III ПКУ. Для “безкоригувальних” ексєдинників пп. 140.5.12 ПКУ був порожнім місцем. Визнавали це й контролери (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 04.02.2020 р. № 459/6/99-00-07-02-02-06/ІПК). Відтак згаданий “перехідний” реалізаційний дохід в останніх взагалі не оподатковувався. Що, звісно, не логічно.
Тож законодавці нарешті вирішили виправити цей недогляд. Задля цього вони дану збільшувальну податкову різницю в її незмінному вигляді із пп. 140.5.12 ПКУ перемістили до п. 41 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ. Водночас пп. 140.5.12 ПКУ через очевидну вже непотрібність ліквідували.
Отже, зважаючи на те що відтепер збільшувальна різниця по “перехідних” доходах колишнього єдинника-юрособи мешкає в “перехідному” підрозділі 4 р. ХХ ПКУ, застосовувати її мають всі без винятку “перебіжчики” зі спрощеної на загальну систему оподаткування (тобто як коригувальні, так і безкоригувальні).
1Зауважимо, що це правило на ексєдинників 4 групи не поширюється.