Касовик, який оплатив покупку після 1095 днів, має право на ПК
(п. 113 р. І Закону № 466, зміни до п. 198.6 ПКУ)
ПДВ-касовики можуть збільшувати вхідний податок на підставі “старих” ПН/РК — виписаних понад 1095 днів тому. Але це стосується лише тих ПН/РК, яких не включено до податкового кредиту, бо протягом названого терміну з дня їх складання коштів не списували.
Отже, законодавці спробували владнати проблему із запізнілими оплатами. Адже чимало ситуацій, коли постачальник оформляв ПН за правилом першої події, тобто на дату відвантаження товарів/надання послуг. Строк “придатності” такого документа для відображення податкового кредиту — 1095 днів. Водночас у покупця-касовика право на податковий кредит виникає на дату оплати чи надання іншого виду компенсації. Тож якщо касовик оплачував покупку після закінчення строку, податковий кредит у нього згорав.
Завдяки змінам до ПКУ касовики можуть відображати податковий кредит за ПН/РК, старішими за 1095 днів, у тому періоді, у якому постачальнику перерахували оплату або надали іншу компенсацію. Воднораз таке право зберігатиметься за ними протягом 60 днів із дати оплати.
Для решти касових ПН/РК (тобто оплачених, але не включених до звітності), на нашу думку, діятимуть загальні строки. Інакше кажучи, 1095 днів із дати їх складання, але не раніше дати реєстрації документа в ЄРПН та списання коштів в оплату чи надання постачальнику інших видів компенсації. На такі ПН/РК обмеження щодо відображення податкового кредиту строком у 60 днів із дати оплати не поширюється.
Також зауважимо: зняття обмеження в 1095 днів стосується не в цілому діяльності касовика, а лише тих операцій, для яких працює касовий метод ПДВ-обліку.
З’ясуймо, то які ПН/РК охоплено обговорюваною нормою, а саме — чи потрібно тепер чекати три роки, щоб реалізувати її положення, або касовик має шанс на податковий кредит за ПН/РК, оформленими до набрання чинності Законом № 466.
Закон № 466 застережень чи якихось спеціальних строків зняття для касовиків обмеження в 1095 днів не містить. У ньому йдеться, зокрема, про ПН/РК “…не включені до податкового кредиту протягом періоду 1095 календарних днів з дати складення”. Із цього висновуємо: правила з абз. 6 п. 198.6 ПКУ стосуються всіх ПН/РК, яким на 23.05.2020 р. (набуття чинності Законом № 466) виповнилося 1095 днів і більше і за якими не розрахувалися з постачальником. Тож касовикам варто проінвентаризувати старі ПДВ-документи. І якщо за якимось із них (бодай навіть 4-, 5-річної давності) касовик перерахує оплату постачальнику, то він матиме право на податковий кредит. За умови, що з дати її здійснення ще не збігло 60 днів.