-
Сповіщення: Увесь № 51 за 2020 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Продаж фізособою незавершеного будівництва: працюють правила для готової нерухомості
(п. 99 р. І Закону № 466, зміни до ст. 172 ПКУ)
Зафіксували, що дохід фізособи від продажу об’єкта незавершеного будівництва не оподатковують за тих самих умов, що діють для відповідних готових об’єктів. Отже, якщо йдеться про перший упродовж року продаж незавершеного в будівництві житлового будинку чи квартири (їх частини), садового/дачного будинку, то за умови, що такий об’єкт перебував у власності понад три роки або був успадкований, податок на доходи й військовий збір сплачувати не потрібно.
Такому уточненню можна лише порадіти. Зі старої редакції ст. 172 ПКУ беззаперечно було зрозуміло: податок утримують за аналогічною ставкою — 5%. А ось стосовно умов звільнення від податку не можна було впевнено сказати. Тепер же все врегульовано як годиться.
Окрім того, стосовно оподаткування продажу нерухомості внесли ще дві поправки:
1) уточнили, правило визначення розміру оподатковуваного доходу з п. 172.3 ПКУ (договірна ціна, але не нижча за оціночну вартість) поширюється і на договори міни;
2) зафіксували, обов’язки податкового агента в разі придбання в громадян нерухомості виникають у покупців юросіб та у самозайнятих осіб. А раніше йшлося про юросіб і підприємців. Та, як відомо, поняття “самозайнята особа” — ширше, включає не лише підприємців, але й тих, хто провадить незалежну професійну діяльність (науковці, адвокати, нотаріуси, художники, аудитори, оцінщики тощо). Водночас зауважимо: якщо в договорі покупець означений саме як звичайний громадянин (без згадки про статус підприємця чи незалежного профдіяча), то, на наше переконання, повинні діяти правила як для двох звичайних фізосіб — без виникнення обов’язків податкового агента.
Докладно про правила оподаткування та декларування доходів від продажу нерухомості — у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 22 за 2019 р., стор. 11, та № 7 за 2020 р., стор. 12.