Продаєте автівку втретє за рік? Сплатіть 18% податку на доходи
(п. 100 р. І Закону № 466, зміни до ст. 173 ПКУ)
Почнемо з приємної новації. Відкоригували невдало виписану норму, яка сіяла сум’яття в оподаткуванні продажу транспортних засобів. Говоримо про абз. 2 п. 173.2 НКУ, де раніше було сказано: дохід від продажу двох і більше об’єктів рухомого майна у вигляді легковика/мотоцикла/мопеда підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. Буквально таке формулювання означало: якщо людина вдруге за рік продала котрийсь із згаданих вище об’єктів, то пільга взагалі втрачається, у т.ч. і щодо першої за рік операції. А нове формулювання чітко проголошує: у разі другого за ліком продажу податок на доходи за ставкою 5% сплачують саме з другого продажу, тобто перший продаж залишається звільненим від оподаткування. До речі, саме таким підходом зазвичай і послуговувались на практиці, але зараз він принаймні цілком узгоджується з ПКУ.
А тепер новина неприємна: для третього і наступного впродовж року продажу/обміну БУДЬ-ЯКОГО ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ, зокрема, легковика, мотоцикла, мопеда, ставка податку на доходи починаючи з 23.05.2020 р. — 18% (за старої редакції п. 173.2 ПКУ становила 5% — хоч і не абищиця, але все-таки менше).
Якщо ви в цьому році вже продали три автівки й сплатили під час 2-го та 3-го продажів 5% податку, то, безперечно, не потрібно нічого доплачувати — норма почала діяти з 23.05.2020 р.
Нагадаємо: для підтвердження черговості продажу жодних довідок не вимагається. Достатньо, щоб у договорі або в окремій заяві продавця було вказано, який це за ліком продаж.
І останнє нововведення щодо відчуження рухомого майна: функції податкового агента, крім покупців-юросіб, мають виконувати й покупці — самозайняті особи, до числа яких належать не лише підприємці, а й громадяни, які провадять незалежну профдіяльність. Тобто картина аналогічна до операцій із нерухомістю (див. вище).