Загибель посівів у аграрія: податкові та бухоблікові наслідки
Зважаючи на примхи погоди, які спостерігаються в нас останніми роками, сільгоспвиробники досить часто несуть чималі втрати через загибель посівів, спричинені природніми катаклізмами, такими як заморозки, посуха, повінь, зливи тощо. І ці всі втрати їм необхідно правильно відобразити в бухобліку підприємства.
Тож сьогодні ми вирішили нагадати, як обліковувати втрати від загиблих посівів у бухобліку аграрія та як їх списання вплине на ПДВ.
Документальне оформлення загибелі посівів
Для початку на підставі наказу керівника на підприємстві потрібно створити комісію, яка буде досліджувати та фіксувати загиблі посіви. Зазвичай комісію очолює керівник підприємства або його заступник. До складу комісії можуть включати агронома (обов’язково, як профільного спеціаліста), бухгалтера, обліковця тощо, але, як правило, не менше 3 осіб. Крім того, рекомендуємо до членів такої комісії ввести також представників органів місцевого самоврядування (сільської (селищної) ради) і представника місцевого управління агропромислового розвитку, підписи яких на документі, яким фіксують загибель посівів, будуть додатковим аргументом щодо підтвердження понесених агровиробником збитків, зокрема, це буде не зайвим у випадку отримання аграрієм держкомпенсацій (якщо такі передбачені). Якщо ж посіви застраховані, то варто до складу комісії включити також представника страхової компанії.
Юрій РЯБЧИНСЬКИЙ,
незалежний експерт, м. Рівне
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-IV.
3. Методрекомендації № 132 — Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Міністерства аграрної політики України
від 18.05.01 р. № 132.
4. Порядок № 417/180 — Порядок визначення фактичних збитків, завданих унаслідок посухи в травні 2007 року, затверджений наказом Міністерства аграрної політики України від 15.06.07 р. № 417/180.
1 Повторювані витрати — вартість насіння, витрати на передпосівний обробіток ґрунту, посів та інші роботи, які потрібно виконувати знову при пересіві площі новою культурою (п. 8.2 Методрекомендацій № 132).
2 Неповторювані витрати — витрати на лущення стерні, підняття зябу і снігозатримання, вартість добрив та витрачені на їх внесення суми тощо, тобто ті витрати, які понесені під загиблу культуру, але результати яких можна використати для вирощування нової культури (п. 8.2 Методрекомендацій № 132).
3 Субрахунки відображення зернових культур наведено виключно для прикладу.
4 Витрати, понесені на посіви — вартість придбаних ТМЦ та послуг, за якими ПДВ було включено до податкового кредиту підприємства.