Вилучення первинних документів та використання їх копій чи дублікатів
Первинні документи містять відомості про госпоперації та є підставою для бухгалтерського та податкового обліку підприємства. Хто та в яких випадках має право вилучати оригінали первинних документів? Як і коли можна використовувати копії чи дублікати первинних документів? Про це розлогіше в нашій статті.
Вилучення первинки
Одразу зокремимо: п. 85.5 ПКУ встановлено заборону вилучення оригіналів первинних, фінансовогосподарських, бухгалтерських та інших документів, за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством. Схожу норму закарбовано й у ч. 9 ст. 9 Закону про бухоблік, за якою вилучення оригіналів первинних документів та регістрів бухобліку забороняється, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.
Порядок отримання тимчасового доступу до документів регламентований гл. 15 КПКУ. Тимчасовий доступ до документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді (під час досудового розслідування) чи суду (під час судового провадження), за відповідним клопотанням сторони кримінального провадження або слідчого, який має погодити таке клопотання з прокурором (ст.ст. 159, 160 КПКУ).
Олександр Марікуца, юрист, м. Кропивницький