Правила уцінки запасів за МСФЗ і П(С)БО: аналізуємо, порівнюємо й робимо висновки
У газеті “Все про бухгалтерський облік” № 22 за 2021 р. на стор. 28 ми взялися аналізувати, у чому полягає відмінність обліку запасів за П(С)БО від МСФЗ. Тож продовжимо розпочату справу й розглянемо правила уцінки запасів, установлені у МСФЗ й П(С)БО.
На перший погляд, відмінностей начебто й немає. Правила п. 9 МСФЗ 2 “Запаси” і п. 24 П(С)БО 9 “Запаси” зобов’язують нас оцінювати запаси за найменшою вартістю двох величин: собівартістю (первісною вартістю) або чистою вартістю реалізації. Фактично обидва стандарти фактично слово в слово витлумачують термін “чиста вартість реалізації”. Так, зокрема, у п. 4 П(С)БО 9 сказано: “…чиста вартість реалізації запасів — очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію”. Практично той самий термін вжито в п. 6 МСФЗ 2. Так у чому тоді різниця? У цьому разі основна відмінність полягає не в термінах, а механізмі уцінки запасів та їх подальшому відображенні в обліку. Власне про це і йтиметься далі.
Механізм уцінки запасів за правилами П(С)БО
У П(С)БО механізму (порядку) обліку уцінки запасів не описано, маємо лише обов’язок відображати запаси за чистою вартістю реалізації. Це зафіксовано в п. 25 П(С)БО 9. Там зазначено: запаси відображають за чистою вартістю реалізації, якщо на дату балансу їх ціна знизилася або вони зіпсовані, застаріли чи іншим робом втратили початково очікувану економічну вигоду.
Геннадій Кірейцев, консультант із бухгалтерського обліку та оподаткування, м. Дніпро