Як оподатковувати оплату проїзду та проживання представників контрагента
Підприємство — виробник текстильної продукції для налагодження майбутньої співпраці має намір оплатити проїзд та проживання працівникам контрагента — покупця. Їх підприємство хоче за власний рахунок звозити за кордон (в Узбекистан) на фабрику, у якої воно закуповує матеріали для виробництва. Мета вояжу: із потенційним покупцем підібрати кольори матеріалів, їх фактуру тощо.
Чи потрібно у цій ситуації сплачувати податок на доходи фізосіб (далі — ПДФО) і військовий збір? Які документи слід оформити, щоб можна було списати суми, сплачені за проїзд і проживання, на витрати підприємства?
ВІДПОВІДЬ: Підприємство може оплатити і проїзд, і проживання, і харчування тощо представників контрагента. За великим рахунком у цьому випадку мовиться про т.зв. представницькі витрати. Докладно про те, що під ними розуміти та як документально оформляти, можна прочитати в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 16 за 2019 р., стор. 24. Також у цьому номері ми торкалися й проблемних моментів оподаткування участі в подібних заходах непрацівників підприємства. Тож, оновімо в пам’яті інформацію.
А почнемо з того, що за належних умов представницькі оплати, згідно з п. 18 НП(С)БО 16 “Витрати”, підприємство включає до складу адміністративних витрат (однойменний рахунок 92), якщо поїздка є попереднім заходом перед укладанням договору. Себто як у випадку, що ми розглядаємо, для “будівництва” майбутніх комерційних стосунків1. Якщо поїздка представників покупця відбувається вже в рамках співробітництва, тоді варто розглянути рахунок 93 “Витрати на збут”.
1Докладно про це див. газету “Все про бухгалтерський облік” № 16 за 2019 р., стор. 28.
Олександра Мірохіна, консультант з обліку та оподаткування, м. Київ
Дякую, виникла саме така ситуація.