Товаросупровідні документи у сфері ЗЕД: рахунок-фактура (інвойс)
У продовження розмови про товаросупровідні документи (далі — ТСД) погляньмо на таку, доволі важливу категорію, як рахунок-фактура, а також на її іноземний аналог — інвойс (англ. invoice). Рахунок-фактура (інвойс) належить до розряду комерційних документів, якими послуговуються під час міжнародних розрахунків (ч. 6 ст. 344 ГКУ). МКУ також, наприклад у ст.ст. 53 і 55, говорячи про документ,
що підтверджує митну вартість товарів, згадує рахунок-фактуру (інвойс). Водночас із-поміж уживаних МКУ термінів немає визначень “рахунок-фактура” чи “інвойс”.
Загальні положення
Для багатьох вітчизняних суб’єктів господарювання рахунок-фактура — давній знайомець. Скажімо, продукцію за якістю, кількістю й комплектністю приймають за транспортними і супровідними документами, зокрема за рахунком-фактурою (див. п. 12 Інструкції № П-6 і п. 14 Інструкції № П-71).
Олександра МІРОХІНА,
незалежний консультант,
м. Київ
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ГКУ — Господарський кодекс України від 16.01.03 р. № 436-ІV.
2. МЧУ — Митний кодекс України від 13.03.12 р. № 4495-VI.
3. Закон про ЗЕД — Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 р. № 959-XII.
4. Інструкція № П-6 — Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення й товарів народного споживання за кількістю, затверджена постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 15.06.65 р. № П-6.
5. Інструкція № П-7 — Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення й товарів народного споживання за якістю, затверджена постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 25.07.66 р. № П-7.
6. Інструкція № 7 — Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 7.
7. Перелік типових документів — Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій із зазначенням строків зберігання документів, затверджений наказом Мін’юсту України від 12.04.12 р. № 578/5.
1 Ці Інструкції залишаються чинними, позаяк на сьогодні законодавством України не врегульовано порядку приймання продукції виробничо-технічного призначення й товарів народного споживання за кількістю та якістю (див. лист Мінекономіки України від 17.11.06 р. № 91-22/389).
2 Фактурна вартість товару — ціна товару, який переміщають через митний кордон України, зазначена, зокрема, в рахунок-фактурі.