Хто, коли та як виплачує дивіденди
Одного разу власник (він же директор, він же головний маркетолог, він же заввиробництва) маленької, але завзятої ТОВки завітав до своєї юної бухгалтерки і як відрубав: “Хочу дивідендів!” А та розгубилася, аж сльози на очах забриніли: “Так ми ще жодного разу їх не платили, я не знаю я-я-як…” Звісно, лякати досвідченого бухгалтера виплатою дивідендів — усе одно, що їжаку погрожувати голою с… спиною (а не те, що ви могли собі подумати). Але тим, хто не знав, чи знав та призабув про правила виплати та оподаткування дивідендів, наша тема номера стане в пригоді.
Частина перша
Що таке дивіденди
Перш ніж занурюватися в нетрі корпоративного права і справними рибалками вивуджувати з них правила виплати дивідендів, передусім розберімося, що це таке.
Найповніше визначення містить пп. 14.1.49 ПКУ, за яким дивіденди — це платіж, що здійснюється юрособою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухобліку.
Семен Фелинский, незалежний експерт, м. Київ
Дякую за пояснення.