“Тепличний” бухоблік для аграрія
Використовуючи у своїй госпдіяльності теплиці, аграрії мають змогу, незважаючи на примхи погоди, отримувати стабільно високі врожаї овочів, а отже, і прибутки. Дехто з господарників цією справою займається вже давно, інші — тільки хочуть спробувати. Про облік теплиць, нюанси обліку вирощування в них овочевих культур, документування пов’язаних із цим госпоперацій, а також про особливості визначення собівартості овочів ми вирішили нагадати вам у цьому матеріалі.
Відображення теплиць у бухобліку
Насамперед стисло нагадаємо про особливості обліку теплиць агропідприємством. Їх відображають як ОЗ1, МНМА2 або ж у складі МШП3. Усе залежатиме від вартості та очікуваних строків корисного використання теплиці.
Юрій РЯБЧИНСЬКИЙ,
незалежний експерт, м. Рівне
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-ХIV.
3. Методрекомендації № 1315 — Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.12.06 р. № 1315.
4. Методрекомендації № 132 — Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Міністерства аграрної політики України від 18.05.01 р. № 132.
5. Методрекомендації № 2 — Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 10.01.07 р. № 2.
6. Медодрекомендації № 73 — Методичні рекомендації щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів в сільськогосподарських підприємствах, затверджені наказом Міністерства аграрної політики України від 21.02.08 р. № 73.
7. Наказ № 929 — наказ Міністерства аграрної політики України “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку виробничих запасів в сільськогосподарських підприємствах”
від 21.12.07 р. № 929.
8. Наказ № 269-2 — наказ Міністерства сільського господарства СРСР “Про затвердження типових форм первинного та аналітичного обліку в сільському господарстві” від 24.11.72 р. № 269-2.
1 ОЗ — основні засоби.
2 МНМА — малоцінні необоротні матеріальні активи.
3 МШП — малоцінні швидкозношувані предмети.
4 ЗЗР — засоби захисту рослин.
5 ТМЦ — товарно-матеріальні цінності.
6 Прямими вважають витрати, що можна віднести безпосередньо до конкретного об’єкта витрат (П(С)БО 16). Таким об’єктом витрат у нашому випадку буде конкретна овочева культура (огірки, помідори, редиска тощо). Активний шар прихований або заблокований. Розблокувати і показати Rusian?
7 Агропідприємства ЗВВ не поділяють на постійні та змінні,
а включають їх повністю до виробничої собівартості (п. 2.21 Методрекомендацій № 132).
8 Методика планування собівартості продукції наведена
в розділі 4 Методрекомедацій № 132.