КЛОПІТКЕ ВІДРЯДЖЕННЯ
Звільнення працівника з боргом щодо відрядження
Після повернення з відрядження, на яке працівнику було видано аванс, він повідомив, що загубив документи, які підтверджували його витрати, і одразу подав заяву про звільнення. Як правильно утримати податок з доходів?
ВІДПОВІДЬ: Позаяк працівник загубив первинні документи, які підтверджували його витрати на відрядження (їх слід подавати до бухгалтерії разом з авансовим звітом у строк, визначений пп. 170.9.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ)), то “автоматично” вважаються невиконаними і вимоги пп. 170.9.1 ПКУ щодо обов’язковості подання зазначених доків. Таким робом, у працівника виник об’єкт обкладення податком з доходів, оскільки відповідно до пп. 165.1.11 ПКУ кошти, отримані платником податку на відрядження, не включаються до його оподатковуваного доходу лише за умови, що вони розраховані саме згідно з пп. 170.9.1 ПКУ.
Отже, у разі звільнення працівника в місяці, у якому він повернувся з відрядження і не відзвітував у встановленому порядку, суму коштів, виданих йому на відрядження, слід включити до доходу цього місяця за правилом із п. 164.5 ПКУ, себто із застосуванням натуркоефіцієнта.
Відповідно до пп. 170.9.1 ПКУ в разі, коли працівник (платник податку з доходів) припиняє трудові відносини з підприємствомроботодавцем, податок з доходів утримують за рахунок останньої виплати оподатковуваного доходу під час проведення остаточного розрахунку при звільненні. Якщо цієї суми недостатньо, непогашену частину податку колишній працівник повинен включити до свого податкового зобов’язання за наслідками звітного (податкового) року (шляхом подання податкової декларації про майновий стан і доходи за п. 179.1 ПКУ). І це вже буде його зона відповідальності.
Авансовий звіт на власні кошти
Працівник виїхав у відрядження без авансу, витрачав у ньому власні кошти. У який строк він повинен подати авансовий звіт?
ВІДПОВІДЬ: Строки подання авансового звіту закарбовано в пп.пп. 170.9.2, 170.9.3 ПКУ і залежать від того, у якій формі здійснював розрахунки відряджений працівник — у готівковій чи безготівковій (із застосуванням платіжних банківських карток). Тут зокремимо увагу: з повної формальної назви авансового звіту — Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт — зрозуміло, що йдеться про кошти, які працівник отримав у вигляді авансу. Тому говорити про якісь строки щодо звітування за витрачання ним у відрядженні власних коштів не логічно — їх законодавством не встановлено і не може бути встановлено. Але працівник сам зацікавлений якнайшвидше відзвітувати — без цього він не може розраховувати на компенсацію своїх витрат від роботодавця.
Олеся ДЕЙНЕКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”