Соціальні пільги донорам: хто й на що має право
Новий Закон про донорство (чинний із 25.01.2021 р.) передбачив для осіб, які віддають частинку себе на благо інших, деякі нові гарантії, а також скасував чимало старих (наскільки ми розуміємо, не дуже дієвих). Із трудовими гарантіями ви вже мали змогу ознайомитися у частині І нашої теми номера в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 35 за 2021 рік, та попередніх матеріалах частини ІІ, тож далі говоримо про соцзахист донорів.
Таких пільг хоч і не багато, утім знати про них варто.
Перша: Донору має відшкодовуватися заподіяна його здоров’ю шкода у зв’язку з виконанням донорської функції, з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування та на інші заходи, спрямовані на його соціально-трудову та професійну реабілітацію, на підставі визначеного МОЗ Порядку (ч. 3 ст. 19 Закону про донорство). Одначе наразі цього документа законодавчо не затверджено.
Друга: Якщо донору буде встановлено інвалідність у зв’язку з виконанням ним донорської функції, то її прирівнюють до інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання (ч. 4 ст. 19 Закону про донорство). А, отже, такий донор матиме право на одержання страхових виплат за Законом про соцстрахування. А саме на:
- щомісячні страхові виплати — компенсують втрачений заробіток (або відповідну його частину) залежно від ступеня втрати професійної працездатності (встановлюють у відсотках). Розмір вираховують із середнього заробітку потерпілого;
- одноразову страхову виплату. Її виплачують у разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК. Визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) з огляду на 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату (наразі — 38590 грн) (ч. 2 ст. 42 Закону про соцстрахування);
- страхові витрати на медичну та соціальну допомогу коштом Фонду соцстрахування. Йдеться, зокрема, про додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, реабілітацію у сфері охорони здоров’я, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації осіб з інвалідністю (у разі її складення). Фонд організовує цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах або на договірній основі — в інших із метою якнайшвидшого відновлення здоров’я застрахованого (ч. 3 ст. 42 Закону про соцстрахування). Звісно, ця норма частково повторює ч. 3 ст. 19 Закону про донорство. А остання, своєю чергою, згадує про визначений МОЗ Порядок і матиме пріоритет, як спеціальна;
- періодично, але не рідше одного разу на три роки (а особам з інвалідністю I групи — щорічно) безоплатно за медвисновком має надаватися путівка для санаторно-курортного лікування. А в разі самостійного її придбання вартість компенсує Фонд у розмірі, встановленому його правлінням. До того ж оплачують проїзд в обидва боки та, за потреби, путівкою (без лікування) забезпечують також особу, яка супроводжує особу з інвалідністю.
Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. КЗпП — Кодекс законів про працю України.
2. Закон про донорство — Закон України “Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові”
від 30.09.2020 р. № 931-IX.
3. Закон про відпустки — Закон України “Про відпустки” від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.
4. Закон про соціальне страхування — Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.99 р. № 1105-XIV.
5. Закон № 239 — Закон України “Про донорство крові та її компонентів” від 23.06.95 р. № 239/95-ВР (не чинний з 25.01.2021 р.).
6. Порядок № 100 — Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.
7. Наказ № 301 — наказ МОЗ України “Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в закладах служби крові” від 07.07.03 р. № 301.
8. Наказ № 489 — наказ Держкомстату України “Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці” від 05.12.08 р. № 489.